فُک خزری، جاذبه نوین اکوتوریسم در گلستان

4 آوریل 2017 - 11:00 dsfr.ir/3a9b9

فُک خزری، جاذبه نوین اکوتوریسم در گلستان
پیک دانشجو
فک خزری

حضور یک قلاده فُک خزری در سواحل #بندرترکمن به یک جاذبه #گردشگری جدید استان #گلستان تبدیل شده است.

حضور و مشاهده یک قلاده فُک خزری در سواحل بندر ترکمن و در داخل خلیج گرگان به عنوان یک جاذبه گردشگری جدید، رغبت مسافران نوروزی و علاقه مندان به طبیعت گردی (اکوتوریسم) را برای سفر به گلستان و دیدن جزیره آشوراده و این شهرستان ساحلی افزایش داده است.

این شهرستان به سبب داشتن ظرفیت های تاریخی و طبیعی و همجواری با جزیره آشوراده همه ساله میزبان خیل بی شماری از گردشگران نوروزی است که آمار بیان شده توسط مسئولین شهرستانی در سال جاری بیانگر آن است که افزون بر یک میلیون گردشگر تا 10 فروردین از بندرترکمن، آشوراده و ساحل این شهرستان بازدید کردند.

سید رضا هاشم نژاد عضو هیات مدیره تعاونی قایقرانان جزیره آشوراده بندرترکمن به خبرنگار ایرنا گفت: حضور و مشاهده فک خزری نیز در ساحل شهرستان سبب شده است تا غالب گردشگران دریایی که قصد سفر به جزیره آشوراده را دارند دقایقی با کمک ملوانان شناورها و قایقران ها از نزدیک این گونه دریایی را تماشا و تصاویری منحصر بفردی را از این سگ آبی دریایی (تنها پستاندار دریای خزر) ثبت کنند.

این روزها فک خزری به یکی دیگر ار جاذبه های اکوتوریسم این شهرستان تبدیل شده است و با استمرار تماشای این گونه در سال های آتی، گردشگران و محققان بیشتری ببرای مشاهده آن به منطقه سفر خواهند کرد.

در همین مدت اندک مشاهده فک خزری در پهنه آبی پیرامون جزیره آشوراده و در داخل خلیج گرگان، تصاویر و عکس های منحصر بفردی از این سگ آبی در شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی استان و کشور منتشر شده است.

فُک خزری تنها گونه پستاندار خزر است و جمعیت آن بدلیل صید بی رویه در حوزه برخی کشورهای حاشیه دریا سیر نزولی دارد، هر چند به گفته امیر شیرازی نماینده مرکز تحقیقات و بازتوانی سگ های آبی هلند در ایران (CSRRC)؛ در حوزه جنوب خزر و در محدوده استان های شمالی ایران موردی از شکار و صید این گونه گزارش نشده است.

فُک خزری (نام علمی: Pusa caspica) یکی از کوچک ترین فک های بدون گوش و از پستانداران کمیاب آبزی دنیا است، این گونه زندگی اجتماعی داشته و در دسته های بزرگ مشاهده می شود، مهم ترین اندام حسی فک مانند سایر سگ های آبی سبیل های آن است که او را قادر می سازد بدون حس بینایی و شنوایی به شکار ماهی در زیر آب بپردازد. فک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی استراحت به ساحل می آید، در خشکی بسیار کم تحرک، اما در آب فعال است.

در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشت شکار می شدند، اکنون هم هر سال تعدادی از آنها در تورهای ماهیگیران گرفتار و یا کشته می شوند.

گلستان حدود 130 کیلومتر از ساحل دریای خزر را دارد و در سال گذشته 18 هزار نفر از طریق اسکله بندرترکمن واقع در غرب گلستان از جزیره آشوراده دیدن کردند. جزیره آشوراده در افزون بر 2 کیلومتری ساحل بندرترکمن و در دل دریای خزر واقع شده و این روزها میزبان گردشگران و مسافرانی است که از نقاط مختلف کشور به بندرترکمن آمده و با قایق به این جزیزه زیبا سفر می کنند. این حزیره مسکونی از شرق به تنگه ای باریک موسوم به تنگه چپق اوغلی و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان متصل می شود.

1