سرعت جایگزینی تاکسی های فرسوده تهران کند است

7 اوت 2016 - 09:30 dsfr.ir/v95vt

سرعت جایگزینی تاکسی های فرسوده تهران کند است
taxi.tehran.ir
12 هزار تاكسی فرسوده در تهران وجود دارد

تاکنون 13 هزار راننده تاکسی برای جایگزینی خودروهای فرسوده خود ثبت نام کرده اند. این در حالی است که 17 هزار تاکسی فرسوده بالای 10 سال عمر در شهر تهران وجود دارد که سهم بسزایی در آلودگی هوا دارند.

مهدی ابراهیمی، معاون فنی و بهره برداری سازمان مدیریت و نظارت تاکسیرانی شهر تهران در یک برنامه رادیویی درباره روال نوسازی خودروهای فرسوده با اشاره به ورود 200 دستگاه تاکسی یورو 5 به ناوگان تاکسیرانی طی روزهای اخیر افزود: «امیدواریم این تعداد را به دوهزار دستگاه برسانیم.»

به گفته او، در حال حاضر خودروهای هیبریدی در سطح شهر تهران در دفاتر ویژه فرودگاه امام خمینی (ره)، فرودگاه مهرآباد و دفاتر ویژه راه آهن و دفاتر ویژه بیهقی خدمات رسانی می کنند که با ورود این دستگاه ها روزانه حدود هشت تن کمتر آلودگی تولید می شود. وی افزود: «حدود 6300 دستگاه پیکان فرسوده داشته ایم با شروع ثبت نام برای نوسازی بیش از پنج هزار دستگاه پیکان ثبت نام شده اند که تعداد 800 دستگاه از همین خودروهای مدرن و الباقی خودروهایی است که با طرح ملی نوسازی می شود.» ابراهیمی ادامه داد: «حدود 400 نفر برای خودروی آریو ثبت نام کرده اند که به بیش از 130 تن در طول دو ماه اخیر خودرو تحویل داده شده است.»

به گفته معاون سازمان تاکسیرانی شهر تهران، خودروی آریو کمتر از دو هفته پس از اسقاط تاکسی فرسوده به ثبت نام کنندگان خودروهای جدید تحویل می شود.» ابراهیمی تاکید کرد: «با توجه به اینکه نوسازی تاکسی های فرسوده هر ساله بوده است، تقریبا هر سال 4000 دستگاه خودروی فرسوده به سن فرسودگی می رسد. ما از دهه فجر تاکنون غیر از خودروهای آریو، 1220 دستگاه ماشین تحویل داده ایم، در صورتی که پیش بینی شده بود 90 هزار تاکسی کل کشور تا پایان شهریور 95 نوسازی شود.»

وی با اشاره به تسهیلاتی که به تاکسیرانان ارائه می شود، افزود: «وام های تاکسیرانان 20 میلیون تومان با کارمزد 16 درصدی است. ما موفق شده ایم بانک ها تاکسیرانان را با پروانه هوشمند معتبر به عنوان یک شغل بشناسند و تاکسیرانان بتوانند ضامن یکدیگر شوند. تاکسیرانان زمانی که خودرو را برای اسقاط تحویل می دهند پنج میلیون تومان دریافت می کنند و بابت لاشه ماشین هم 500 هزار تومان به آنها تعلق می گیرد. برای رفاه حال تاکسیرانان، سیستمی طراحی شده که بدون مراجعه به شرکت می توانند مرخصی بگیرند. بیمه تکمیلی رایگان برای تمامی تاکسیرانان شهر در قالب طرح بشارت انجام شده است و افراد تحت تکفل و خانواده آن ها هم می توانند با یارانه 80 درصدی که بر عهده سازمان تاکسیرانی است، بیمه تکمیلی شوند. بیمه تاکسیرانان هم بر اساس 50 درصد سهمیه دولت و 50 درصد سهم خود تاکسیرانان انجام می شود.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه فرهیختگان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1