چطور رسانه های اجتماعی سفرها را متاثر می کنند؟

18 ژوئیه 2016 - 15:00 dsfr.ir/yh16x

چطور رسانه های اجتماعی سفرها را متاثر می کنند؟
onebot.ir
سفر و شبکه های اجتماعی

در این نوشتار 4 مرحله استفاده فعالان گردشگری از شبکه های اجتماعی را مرور می کنیم.

در ابتدا به چند آمار مهم توجه کنید:

- 83 درصد از کسانی که سازندگان تعطیلات هستند از اینترنت و رسانه های اجتماعی برای انگیزه دادن استفاده می کنند (Google).
- 52 درصد از کاربران گفته اند تصاویر به اشتراک گذاشته شده توسط دوستان شان بهترین مشوق برای تصمیم گیری در مورد سفر بوده است (tnooz).
- 52 درصد از مسافران برنامه سفر خود را از طریق رسانه اجتماعی با دیگران تبادل می کنند (adweek).
- 76 درصد از مردم تصاویر سفر تعطیلات خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند (tnooz).

این آمار به وضوح نشان می دهند گردشگران بیش از هر زمان دیگری به شبکه ها و رسانه های اجتماعی روی آورده اند. هدف آنان دریافت یا ارائه انگیزه یا دریافت یا ارائه توصیه در هر مرحله ای از سفر است. بنابراین ضروری به نظر می رسد شرکت هایی که به نوعی در این چرخه سفر درگیر هستند، اعم از تورگردانان، ارائه کنندگان سرویس های مهمان پذیری و حتی مقاصد گردشگری، خود را با این فضای جدید وفق دهند و در تمام طول سفر ارتباط خود را با گردشگران حفظ کنند.

اما سوال اینجا است که چگونه می توان به این هدف نائل آمد؟

انگیزش

کلیدی ترین نکته در اینجا این است که در همه جا و در تمام مکالمات اجتماعی حضور داشته باشید.

این یک موضوع ثابت شده است که سفر به عنوان یک موضوع مردمی در شبکه های اجتماعی به خصوص در بسترهایی که مبتنی بر تصویر هستند، مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال هشتگ travel در زمان نگارش این متن ذیل بیش از 104 میلیون عکس در اینستاگرام قرار داده شده است. این نشان می دهد محتوای بسیار زیادی در این فضا وجود دارد و این همان 83 درصد از فعالان این عرصه هستند که محتوای خود را روی این فضا قرار می دهند. کلید این بخش همان است که بالاتر اشاره شد؛ در همه جا حضور داشتن رمز موفقیت در این مرحله از سفر است. محتوای به روز و جذاب که بیشتر مبتنی بر تصاویر جذاب و انگیزشی باشد، مهم ترین مولفه برای موفقیت در این بخش است.

برنامه ریزی

کلیدی ترین موضوع در این حوزه نیز این است که خود را در مرکز چرخه برنامه ریزی قرار دهید. به یاد داشته باشید رسانه اجتماعی تنها جایی برای گرفتن انگیزه نیست. در سال 2016 گردشگران این گونه رفتار نمی کنند که از رسانه اجتماعی تنها یک ایده بگیرند و بعد با جست وجو در گوگل برنامه ریزی سفر را انجام دهند؛ بلکه همان گونه که گفته شد 52 درصد از گردشگران برنامه های سفر خود را در رسانه های اجتماعی با یکدیگر تبادل می کنند. مهم ترین عامل برای تحت تاثیر قرار دادن روند برنامه ریزی گردشگران، پیشخوانی ذهن ایشان است. به این منظور شما باید در مرکز ذهن آنان حضور داشته باشید.

تحقیقات حاکی از آن است که کسانی که یک پست را در شبکه اجتماعی لایک می کنند یا صفحه ای را دنبال می کنند، با آن مجموعه مذبور، از قبل ارتباط ذهنی داشته اند. بهترین راه برای داشتن ارتباط این است که محتوای بیشتری را به اشتراک بگذارید و مخاطبان تان را نیز به اشتراک محتوای بیشتر تشویق کنید. می توانید برای مخاطبانی که نوشته ها یا تصاویر شما را لایک می کنند یا کامنت می گذارند، جوایز و مشوق هایی را در نظر بگیرید تا ارتباطشان را با شما بیشتر کنند.

رزرو

نکته کلیدی در این مرحله نیز این است که روند رزرو را ساده سازی کنید و با پیشنهادهای خود مخاطب را به رزرو تشویق کنید. رسانه های اجتماعی راه زیادی را از زمانی که در سال 2004 فیس بوک راه اندازی شد تاکنون پیموده اند. انتظار زیادی نیست که شما مطلبی را به اشتراک بگذارید و انتظار داشته باشید که با مخاطب خود هم افزایی کنید زیرا مخاطبان در حال حاضر آمادگی این موضوع را دارند. محتواها می توانند کاملا هدف دار باشند. موضوعات و روندهای رزرو به صورت کاملا مشخص به مخاطب ارائه شوند. شما باید سامانه رزرواسیون خود را به روشنی و با سادگی هرچه تمام تر اجرا کنید. هر قدم پیچیدگی، یک قدم مخاطب را از شما دور خواهد کرد و این به معنی از دست دادن سرمایه است. در این راستا از شبکه های اجتماعی نیز می توانید برای به اشتراک گذاشتن محتواهای انگیزه دهنده برای رزرو استفاده کنید و مشوق ها را از این طریق به مخاطبان خود ارائه دهید.

اشتراک گذاری

«دیگران را به سفری که رفته اید، ترغیب کنید»؛ این مساله کلیدی در این بخش است. تمام نکته اشتراک گذاری در این است که احساسات و تجربیات خود را از سفر مستند کنید و در پایان چرخه سفر خود آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا نسل های بعدی مسافران را نیز به سفر رفتن به مناطقی که دیده اید ترغیب کنید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1