22 ژوئن 2024 - 22:54

تجربه کاربری در وب سایت های گردشگری

25 دسامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/5t91j

تجربه کاربری در وب سایت های گردشگری
tournepal.ir
یک وب سایت خدمات تورهای طبیعتگردی

#سفر و #گردشگری صنعتی است که به خرید وابسته است و تجربه ای که کاربران شما در وب #سایت شما دارند، از موارد دیگر بسیار مهم تر است.

یکی از راه های پیش بینی میزان استفاده مشتریان از فضای مجازی در صنعت گردشگری در سراسر دنیا، استفاده از اطلاعات خیلی سر راست و مرتبط با هم است. تعطیلات سال نو و تابستان را به عنوان دو زمانی می شناسیم که در آن بیشترین سفرها انجام می شود و در این زمان ها رزروهای آنلاین به میزان قابل توجهی افزایش می یابند.

در دنیای امروزی که رفتارها در فضای مجازی بیش از پیش پیچیده شده اند، همواره این اطلاعات سرراست به طور مطلوبی کارگشا نخواهند بود. با ذکر این نکته، یک مفهوم بسیار مهم را به نام «تجربه کاربری» یادآوری می کنیم که توجه به آن برای موفقیت در این صنعت بسیار حیاتی است. سفر و گردشگری صنعتی است که به خرید وابسته است و تجربه ای که کاربران شما در وب سایت شما دارند، از موارد دیگر بسیار مهم تر است. هنوز بسیاری از وب سایت های رزرو و اطلاع رسانی مقاصد گردشگری اشکالاتی اساسی در تجربه کاربری خود دارند و این به معنی از دست دادن موقعیت خرید مشتریان در وب سایت محسوب می شود.

چرا و چگونه؟

به طور پایه ای باید گفت کلید اساسی این است که شرکت های گردشگری و وب سایت ها باید از تحلیل های سنتی فراتر رفته و با تحلیل های روز پیش روند تا بتوانند چرایی و چگونگی نحوه حضور کاربران را در وب سایت شان به درستی تحلیل و تجزیه کنند. در دنیای امروزی که قطعیت در روابط و رفتارها کمتر از گذشته وجود دارد، بسیار کار دشواری است که بتوان نیازها و نحوه تعاملات با وب سایت را در بهترین زمان ممکن رمز گشایی و حتی سخت تر از آن این است که بتوان این موارد را پیش بینی کرد. برای حصول اطمینان از این موضوع که رفتار کاربر آنلاین در وب سایت به دقت درک شده و از دو منظر کسب و کاری و فناوری اطلاعات، سرویس مورد نظر به درستی برای او فراهم شده، نیازمند این موضوع است که تیم پروژه تمام تلاش خود را به کار گیرد تا حرکت و تجربه مخاطب در وب سایت تا حد امکان با سادگی و شفافیت ساخته شده و مخاطب بتواند بهترین استفاده را از این بستر داشته باشد.

این یک قیف است!

رزرو در وب سایت های سفر غالبا یک فرآیند پیچیده است که ما اسم آن را یک قیف می گذاریم. ابتدا فراخ و جذاب، ولی در ادامه مسیر سخت تر می شود و حرکت در آن از سوی کاربر غالبا طولانی تر می شود. داده هایی که از سوی یک موسسه تحقیقاتی در اروپا از 12 آژانس آنلاین دریافت شده نشان می دهد صرف زمان برای جست وجو در وب سایت در نسخه های موبایلی چیزی حدود 5 دقیقه و 8 و نیم دقیقه در نسخه های دسکتاپی است که از دیگر بخش ها مدت زمان بیشتری را صرف می کند. همین نکته بیانگر اهمیت توجه به بهینه سازی تجربه کاربری در وب سایت ها است؛ جایی که کاربران دوست دارند جست و جوی خود را در وب سایت بهبود ببخشند و بتوانند تعامل را با وب سایت در یک مسیر دو طرفه ادامه دهند و چون این موضوع حاصل نمی شود به ناامیدی آنها در حین کار با وب سایت منجر می شود.

وب سایت ها باید به دقت مطالعه و تحقیق کنند که مخاطب در چه نقطه یا مرحله ای وب سایت را ترک می کند و درست در همان نقطه به او اطلاعات یا سرویسی را بدهند که بتوانند او را حفظ کنند. برای نمونه یکی از مواردی که باید حتما در وب سایت رعایت شود داشتن فضایی برای نمایش نظرات کاربران است که در تعامل و تجربه کاربر در سایت نقش اساسی دارد. یکی از آمار ها در همین زمینه نشان می دهد در حدود 62 درصد از کاربران، علاقه مندند نظرات کاربران دیگر را حین تعامل با سایت مطالعه کنند. فهمیدن صحیح این نکات و ایجاد محتوای مناسب با آن می تواند تعامل کاربر را با سایت افزایش دهد.

هیچ دو کاربری مانند هم نیستند

خرید در سفر یک خرید کاملا وابسته به احساسات است و هیچ دو کاربری احساسات و ذهنیت دقیقا مانند یکدیگر ندارند که بتوانیم با یک نوع با همه رفتار کنیم. بنابراین بسیار عجیب است که چرا بعضی از وب سایت ها با تمام کاربران با یک مدل برخورد می کنند. بازدیدکنندگان از یک وب سایت می توانند یک مسافر تنها، یک زوج خوشبخت یا یک خانواده پرجمعیت باشند و هرکدام از این انواع، یک نوع علاقه، یک نظر و یک مدل رفتاری مخصوص دارند. از محسنات و ویژگی های ممتاز یک وب سایت می تواند این باشد که به گونه ای طراحی شود که طیف گسترده تری از مخاطب را به خود جذب کند. اولین قدم برای موفقیت در چنین مسیری داشتن ابزارهای تحلیل مناسب از کاربران وب سایت است که نتیجه آن، ایجاد سرویس ها و در حقیقت تجربه های کاربری مناسب تر و بهینه تر برای کاربران است. نکاتی که گفته شد برای درک بهتر و عمیق تر از اهمیت تجربه کاربری در وب سایت بیان شد.

آنچه انتظار می رود این است که آژانس های مسافرتی و وب سایت ها با استفاده از ابزارهای تحلیلی مناسب و مشاوره متخصصان این امر بتوانند تجربه های کاربری جذاب تر و بهینه تری را برای کاربران خود خلق کنند.

1