نظر برخی علمای قم درباره سفر و گردشگردی

18 دسامبر 2016 - 12:40 dsfr.ir/yo8y9

نظر برخی علمای قم درباره سفر و گردشگردی
رضا قادری
گردشگران خارجی در حافظیه

#گردشگری یک اقدام #اقتصادی مهم برای ایجاد مشاغل و رفع بحران ها و نگرانی های #اجتماعی است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نشست تخصصی پیش کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت با حضور اساتید، اندیشمندان، علمای حوزه علمیه و دانشجویان در مدرسه اسلامی هنر برگزار شد.

تاکید بر دوری از مضامین سطحی و صرفا مادی گرایانه به گردشگری

ایمانی خوشخو، رییس دانشگاه علم و فرهنگ و رییس دومین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت با تاکید بر اهمیت جایگاه صنعت گردشگری در جهان، به توانمندی ها و منابع بالقوه ایران در جذب گردشگر اشاره کرد و توسعه اقتصاد ایران، مقوله گردشگری را بسیار گسترده تر از آنچه که تا امروز به آن پرداخته اند، برشمرد.

وی با اشاره به غنای علمی و ادبی ایران در زمینه مفاهیم فلسفه، هنر و ادبیات، مفهوم معنویت را جزء جدایی ناپذیر گردشگری مطرح کرد و کشور ایران را مهد اشاعه و ترویج مفهوم معنویت در مطالعات گردشگری دانست.

«ایمانی خوشخو» سپس با اشاره به برگزاری پربار نخستین دوره کنفرانس گردشگری و معنویت در سال گذشته با حضور اساتید و چهره های برتر داخلی و بین المللی، اظهار کرد: امسال دومین دوره کنفرانس با توجه به استقبال گسترده اساتید خارجی، با غنای علمی بیشتری برگزار خواهد شد.

رییس دانشگاه علم و فرهنگ سخنان خود را با تاکید بر عمق مفهوم معنویت، دوری از مضامین سطحی و صرفا مادی گرایانه به گردشگری و همچنین امید به توسعه مضامین غیر مادی و معنوی به گردشگری که الزام و فلسفه وجودی انسانی است، به پایان رساند.

گردشگری ما را از دام نگاه های منفی به فرهنگ ایران ایمن می کند

دکتر موسوی گیلانی - عضو هیأت علمی موسسه آموزش عالی هنر و اندیشه اسلامی - با اشاره به نگاه پدیدارشناسانه مستشرقین به ایران، به این نکته پرداخت که بسیاری از عناصر فرهنگی ما ناشناخته باقی مانده و متاسفانه توجهی به آن صورت نشده است.

وی با توجه به رویکردهای متناقض شرق شناسان به ایران، با تاکید به روایت دیگری درباره ایران، گفت: ما باید تلاش کنیم تصویر درستی از فرهنگ سرزمینمان به دنیای بیرون ارائه دهیم و در این زمینه گردشگری کمک شایانی خواهد کرد، چرا که در راستای توجه به ارزش ها، فرهنگ و روابط انسانی و معماری گام بر می دارد.

موسوی گیلانی تاکید کرد: رویکرد معنوی به گردشگری ما را از دام نگاه های منفی و غیر واقعی به فرهنگ ایرانی در امان خواهد داشت.

گردشگری ذاتا معنوی است

در ادامه مراسم حجت الاسلام دکتر خان محمدی - عضو هیأت علمی دانشگاه باقر العلوم - ضمن توجه به ابعاد فرهنگی و معنوی گردشگری، تاکید کرد: گردشگری ذاتا امری معنوی است و در آموزه های دینی اسلام بویژه کلام ائمه معصومین و قرآن به صور گوناگون به آن اشاره شده است.

حجت الاسلام والمسلمین ایازی - استاد حوزه و قرآن پژوه برجسته - با اشاره به آیات قرآن و اهمیت سفر در دین اسلام، گردشگری به عنوان صنعت را امری حیاتی و ضروری برای کشور قلمداد کرد که به اقدامات حمایتی فرهنگی برای رشد و توسعه آن در مسیر معنوی نیاز دارد.

او با اشاره به معضلات اجتماعی از جمله اعتیاد، گردشگری را یک اقدام اقتصادی مهم برای ایجاد مشاغل و رفع بحران ها و نگرانی های اجتماعی ضروری دانست.

ایازی همچنین با تاکید به کارکرد دین که همانا معنا بخشی به زندگی است، مهمترین مقصود قرآن از سفارش به سفر و سیاحت را نگاه معنادار به زندگی عنوان کرد.

رونمایی از کتاب نخستین کتاب مقالات نخستین کنفرانس گردشگری و معنویت

در پایان این مراسم از کتاب مجموعه مقالات نخستین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت که در سال گذشته در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، در حضور محمدحسین ایمانی خوشخو _ رییس دانشگاه علم و فرهنگ - منوچهر جهانیان - رییس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ - و حجت الاسلام دکتر نواب - رییس مدرسه اسلامی هنر - رونمایی شد.

شایان ذکر است؛ دومین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت 26 و 27 بهمن ماه 1395 با حضور اساتید برجسته داخلی و خارجی در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1