7 دسامبر 2019 - 04:30
الهیاری از ثبت حریم 167 اثر تاریخی خبر داد:

ثبت حریم "نقش جهان" پس از 85 سال

26 نوامبر 2016 - 17:00 dsfr.ir/7v0l9

ثبت حریم "نقش جهان" پس از 85 سال
میثم رودکی
درشکه گردشگری در میدان نقش جهان اصفهان

تا امروز 167 اثر تاریخی در اصفهان ثبت حریم شده بود اما با ثبت 155 اثر تاریخی دیگر که میدان نقش جهان نیز در لیست آنها قرار دارد آثار ملی ثبت حریم شده به 322 اثر رسید.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فریدون الهیاری صبح امروز (شنبه) در نشست خبری جشنواره "سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری" اظهار کرد: بسیاری از اماکن تاریخی استان اصفهان همچون میدان نقش جهان، مدرسه چهارباغ، چهل ستون و منارجنبان ثبت حریم نشده بودند.

وی با بیان اینکه در مجموع 167 اثر در اصفهان ثبت حریم شده بود و در سال جاری با ثبت حریم 155 اثر دیگر مجموع آثار ثبت حریم شده به 322 اثر رسیده است، ادامه داد: جالب است که میدان نقش جهان با وجود اینکه 85 سال در لیست آثار ملی اصفهان ثبت شده بود هنوز حریم مشخصی نداشت و تا امروز در موارد گوناگون به صورت موردی و سلیقه ای در مورد آن تصمیم گیری می شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان افزود: تا پایان سال تلاش می کنیم با ثبت حریم همه اماکن تاریخی به رتبه اول کشور در این زمینه برسیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری گفت: سفره و غذاهای ایرانی یکی از ظرفیت های غنی توسعه گردشگری است. با توجه به وجود ظرفیت های شناخته شده ملموس و ناملموس که اعتبار بین المللی دارد تلاش می کنیم بسیاری از ظرفیت های کمتر دیده شده را پررنگ تر کنیم. غذای ایرانی یکی از این ظرفیت ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: تجارب بین المللی نشان داده بحث غذا به عنوان یک فرصت می تواند مورد توجه قرار گیرد به خصوص غذای ایرانی که در حوزه فرهنگی ایران جایگاه ویژه ای دارد و نماد مهمان نوازی ایرانی است.

الهیاری ادامه داد: غذای ایرانی به خاطر تنوع اقلیمی و فرهنگی کشور یک غذای خاص و ویژه در دنیا به حساب می آید و یک گنجینه بسیار بزرگ هستند اما باید از یکنواختی و یکدستی آنها جلوگیری کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1