20 ژوئن 2024 - 00:43

عمارت مسعودیه دیگر واگذار نمی شود

5 اکتبر 2016 - 14:30 dsfr.ir/bs0yi

عمارت مسعودیه دیگر واگذار نمی شود
خبرگزاری مهر
آماده سازی عمارت مسعودیه برای برگزاری رویدادهای فرهنگی

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی اعلام کرده است که اراده ای برای به مزایده گذاشتن عمارت مسعودیه وجود ندارد.

محمدرضا پوینده در این باره به خبرگزاری ایسنا توضیح داده است: «نظر شخصی من و حتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر این است که مسعودیه دیگر واگذار نشود و به عنوان مرکز رویدادهای فرهنگی استفاده شود، آنچنان که نظر بزرگان میراث فرهنگی کشور همچون مرحوم دکتر آیت الله زاده شیرازی و شهریار عدل نیز همین بود.»

وی با بیان اینکه از جایگاه مدیرعامل صندوق احیا اراده ای برای واگذاری عمارت مسعودیه و ورود آن به مزایده ندارد، خاطرنشان کرده است: «من تنها تصمیم گیرنده نیستم. دیگر ارکان سازمان، مخصوصا شخص رئیس سازمان باید در این باره نظر بدهند.»

این مقام مسوول یادآور شده: «مسعودیه هنوز در مسیر دادگاه است و ما نمی دانیم این پرونده چه وضعیتی دارد. در چنین شرایطی که بودجه ای برای آن تعریف نشده، از کجا می توانیم هزینه مرمت آن را تامین کنیم؟ مخصوصا آنکه هنوز نمی دانیم قرارداد قبلی ناقض است، جاری است یا دادگاه قرار است تنفیذ ما را تایید کند!؟» به گفته پوینده، اگر قوه قضائیه فسخ قراردادِ صندوق با بهره بردار مسعودیه را تنفیذ کند و این عمارت را به صندوق احیا بدهد، این صندوق تازه 6 ماه بعد شروع به مرمت خواهد کرد.

مدیرعامل صندوق احیا درباره نوع بهره برداری هایی که از این بنا تاکنون صورت گرفته بود و احتمال بازگشایی کافه و استمرار فعالیت بخش اداری نیز تصریح کرده است: «قسمتی که در مسعودیه اداری شده بود، بعد از انقلاب ساخته شد. درباره بازگرداندن کافه هم باید بررسی هایی پس از مشخص شدن تکلیف پرونده در دادگاه صورت گیرد. ضمن آنکه ما به خاطر کافه اعتراض نکردیم، بلکه به دلیل مرمت نشدن این عمارت تاریخی اعتراض کردیم. مثلا همین تماشاخانه ای که زیر سفره خانه است، سقفش شکم برداشته است. سرمایه گذار این تماشاخانه 300 میلیون تومان پرداخت کرده بود، اما معلوم نیست شرکت عظام این پول را کجا هزینه کرده است؟»

بر اساس این گزارش، عمارت مسعودیه در سال 1389 در قراردادی با اعتبار زمانی ۵۹ سال به شرکت سرمایه گذاری «عظام» واگذار شد تا پس از مرمت در یک دوره سه ساله، پس از هفت سال تنفس به هتلی 5 ستاره تبدیل شود. اما 6 سال بعد صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی با این حکم که هیچ اقدام مرمتی در این بنا صورت نگرفته، فسخ قرارداد را اعلام کرد. این عمارت حالا منتظر رای دادگاه است.

1