کشف آثار مربوط به قرون میانه دوره اسلامی در گنج تپه لرستان

7 ژوئیه 2015 - 15:20 dsfr.ir/vn13m

کاوش های نجات بخشی در گنج تپه شهرستان دورود استان لرستان به کشف ساختار و دیوارهای سنگی، فضاهای معماری، سازه های حرارتی، اشیا آهنی وبرنزی، مهرها، ظروف شیشه ای، ادوات سنگی و ... انجامید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مسعود بیرانوند سرپرست کاوش نجات بخشی گنج تپه "امروز سه شنبه" با اعلام این خبر تصریح کرد که محوطه گنج تپه به دلیل موقعیت مکانی و ارتفاع زیاد نسبت به سطح زمین های پیرامون تاکنون از خطر غرق شدن مصون مانده است. برنامه کاوش نجات بخشی گنج تپه با هماهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و اداره آب منطقه ای استان لرستان در دستور کار قرار گرفت و کار میدانی آن شروع شد.

به گفته این باستان شناس، در نخستین فصل از کاوش های گنج تپه، ترانشه ای با ابعاد 5×10 متر در مرتفع ترین نقطه آن و در مکانی که پیش از این توسط ماشین آلات راهسازی تسطیح شده بود، ایجاد شد. کاوش در این ترانشه منجر به کشف ساختارها و دیوارهای سنگی، 4 فضای معماری و سازه های حرارتی همچون تنورها، اجاق ها و اشیاء سنگی همچون سنگ ساب و تعداد زیادی قطعات سفالی شد که بیشتر مربوط به قرون میانه دوره اسلامی هستند.

بیرانوند اظهار داشت: همچنین از نهشته های فرهنگی در محدوده فضاهای معماری، اشیای فرهنگی شامل قطعاتی از النگوهای شیشه ای، بخش هایی از ظروف شیشه ای، اشیای آهنی و برنزی اکسیده شده و مهره های گلی، سنگی و شیشه ای کشف شد.

به گفته این باستان شناس، در فصل دوم نیز ترانشه ای با ابعاد 6×10 متر با هدف پیگردی بقایای معماری فصل نخست و ترانشه ای با ابعاد 2×3 متر به منظور لایه نگاری تپه ایجاد شد. در نتیجه کاوش در فصل دوم نیز دو فضای معماری در امتداد فضاهای معماری فصل اول و شماری تکه های سفال و اشیاء آهنی و ادوات سنگی کشف شد.

بیرانوند با اشاره به کشف 6 لایه فرهنگی و 2 فاز معماری در لایه نگاری گنج تپه اظهار داشت: کاوش در گنج تپه تا آشکارسازی کامل پلان بقایای معماری و دستیابی به اطلاعات جامع در خصوص توالی فرهنگی آن ادامه دارد.

گفتنی است، محوطه گنج تپه در 40 کیلومتری شمال شهرستان دورود در استان لرستان و در مختصات جغرافیایی ″13 ′40  ᵒ33 طول شرقی، ″46 ′04  ᵒ49 عرض شمالی، در ارتفاع 1600 متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته است. گنج تپه در حاشیه شمالی رودخانه تیره و بر روی تپه صخره ای نسبتا مرتفعی شکل گرفته است.

کاوش های نجات بخشی گنج تپه که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در تاریخ 20 اردیبهشت شروع شده است تا 20 تیرماه ادامه دارد.

1