26 می 2020 - 22:41

ثبت 35 تابلوی کمال الملک در فهرست آثار ملی

14 سپتامبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/zm2xn

ثبت 35 تابلوی کمال الملک در فهرست آثار ملی
archstudio.ir
مدلسازی تالار آینه کاخ گلستان

35 تابلوی رنگ و روغن کمال الملک موجود در کاخ گلستان در فهرست آثار ملی منقول به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی کاخ گلستان، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی و میراث جهانی کاخ گلستان با اعلام این خبر گفت: تابلوهای یاد شده مربوط به فاصله زمانی 1240 تا 1330 هجری قمری با موضوعاتی همچون رویدادها، اشخاص، ساختمان ها، باغ ها، طبیعت و ... است که محوطه و عمارت و حوض جوشان کاخ گلستان نیز در زمره آنهاست.

مسعود نصرتی با اشاره به اینکه برخی از این آثار در نگارخانه مجموعه به نمایش درآمده است افزود: کمال الملک 170 تابلو کشید که معروف ترین آنها تالار آینه است. این تابلو که اولین تابلوی وی با امضای «کمال الملک» است از جمله نخستین آثار ملی منقول با شماره 42 است که سال گذشته در این فهرست قرار گرفته است.

به گفته وی دیگر آثار این نقاش بزرک نزد خاندان وی، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، موزه مجلس و موزه ملک است که تابلوهایی که طی مدت سه ساله حضورش در ایتالیا، فرانسه و اتریش از آثار نقاشان برجسته چون رامبراند، روبنس و ... کپی نقاشی کرده است در موزه ملک نگهداری می شود.

محمد غفاری معروف به کمال الملک در سال 1227 هجری شمسی در خانواده ای هنرمند و سرشناس در شهر کاشان بدنیا آمد، وی برادرزاده میرزا ابوالحسن غفاری معروف به صنیع الملک از اولین تحصیل کردگان ایرانی در فرنگ بود. محمد پس از تحصیلات اولیه در زادگاهش در دارالفنون تهران به تحصیل پرداخت و با پیشرفت در این هنر موفق به دریافت نشان علمی شد. با کشیدن تصویر مدیر مدرسه، نظر ناصرالدین شاه را به خود جلب کرد. در 1261 ه.ش به نقاش باشی ملقب شد و در سال 1269 از طرف ناصرالدین شاه لقب کمال الملک را گرفت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1