1 مارس 2024 - 12:34
سازمان های دولتی همکاری کنند

کلاف سردرگم برگزاری همایش ها در ایام اوج سفر

10 سپتامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/rw0k6

اصرار هتل های ایران بر روش های سنتی میزبانی

برگزاری همایش ها و سمینارهای مختلف در ایام اوج سفر و در شهرهای گردشگرپذیر، در ماه های پس از اجرایی شدن برجام به عنوان یکی از معضلات تورگردانان و هتلداران معرفی می شود.

این فعالان گردشگری بر این باورند که وقتی در ایام اوج سفر گردشگران خارجی و داخلی، همایش های متعدد در شهرهایی نظیر اصفهان و شیراز و مشهد برگزار می شود، ظرفیت هتل های پرستاره تکمیل می شود و تورگردانان در رزرو اتاق برای گردشگران خود دچار مشکل خواهند شد. حتی همین یک ماه پیش بود که رئیس جامعه تورگردانان از لغو قرارداد با یکی از هتل های اصفهان به دلیل برگزاری یک سمینار در مهرماه در این شهر خبر داد؛ موضوعی که به گفته او کار را برای آژانس دارها دشوار کرده است.

در همین حال معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه باید همایش های دستگاه های دولتی در شهرهای مطرح و مقاصد مهم گردشگران خارجی کاهش یابد یا به فصل های کم گردشگر اختصاص یابد، می گوید: «به این ترتیب هتل ها خواهند توانست پذیرای گردشگران خارجی باشند.»

به گزارش «ایرنا»، مرتضی رحمانی موحد رشد حضور گردشگران خارجی در ایران را منشا ارزآوری و اشتغال زایی عنوان می کند؛ اما معتقد است این مهم به دلیل کمبود هتل ها و مراکز اقامتی کشور با مانع جدی مواجه است.

وی در باره حل این معضل خاطرنشان می کند: «مساله ازدیاد برنامه ها و همایش های دستگاه ها و نهادهای دولتی در شهرهای مطرح گردشگری مثل اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و ... یک مشکل فراگیر و قدیمی است.» معاون گردشگری ادامه می دهد: «متاسفانه دستگاه های ما فقط به عملکرد خود می اندیشند و به تبعات و نتایج تصمیم ها و فعالیت های خود که در دیگر بخش ها ممکن است زیان آور باشد، کمتر توجه دارند؛ مشکلی که باید به مرور با صحبت، تذکر و گفت وگوی مستمر حل شود.»

به گفته او، تاکنون برای حل این مشکل علاوه بر اینکه سازمان متبوعش در موارد مصداقی وارد عمل و با آن دستگاه خاص صحبت شده، این وضعیت دو بار به معاون اول رئیس جمهوری انعکاس پیدا کرده و بخشنامه ای نیز تنظیم و به همه وزارتخانه ها ابلاغ شده است. در این بخشنامه از دستگاه ها خواسته شده تلاش کنند تا جایی که امکان دارد برنامه های گردهمایی، سمینار و امور مناسبتی خود را در فصولی غیر از فصول گردشگرپذیر برگزار کنند. رحمانی موحد ادامه می دهد: «حتی ما اعلام آمادگی کرده ایم که می توانیم در مکان یابی بهتر و ارائه امکانات در دیگر شهرهای کشور به آنها کمک کنیم تا توزیع برنامه های ارگانی در شهرهای مختلف و در فصول مختلف سال صورت گیرد.»

معاون گردشگری خاطرنشان می کند: «در همه دنیا رسم است برنامه های ملی و بین المللی تاثیرگذار در فصول غیرگردشگری انجام می شود یا آن را در شهرهای کوچک تر با قابلیت های بسیار گردشگری و اقامتی برگزار می کنند. ما نیز در ایران شهرهای متعددی داریم که می توانند میزبان این همایش ها باشند و این موضوع باعث جاذبه و رونق برای مناطق و شهرهای جذاب گردشگری کمتر شناخته شده در زمانی شود که گردشگری یا سفری در آنجا صورت نمی گیرد یا کمتر اتفاق می افتد.»

رحمانی موحد با ابراز تاسف از اینکه اکثر مراسم ها و برنامه های دولتی عموما در روزهای شلوغ و پرازدحام فصل های پرگردشگر خارجی انجام می شود، تصریح می کند: «برای همین هتل ها و نیروی خدمات درگیر آنها می شوند و این موضوع باعث خواهد شد از فضای بین المللی و تاثیرگذار در حوزه گردشگری کمتر بهره مند شویم.» اظهارات معاون گردشگری در رد برگزاری سمینارها در ایام پیک سفر و در شهرهای گردشگرپذیر در حالی مطرح می شود که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هفته گذشته اختتامیه جشنواره مشارکت ملی گردشگری را در شهر گردشگرپذیر مشهد برگزار کرد؛ آن هم در شرایطی که این شهر، در ماه شهریور یکی از شلوغ ترین روزهای خود را به دلیل حضور گردشگران داخلی سپری می کند.

به نظر می رسد پیش از هر نهاد و سازمانی، نخست خود سازمان میراث فرهنگی باید ملاحظات گفته شده را رعایت کند تا سمینارها آن گونه که باید و شاید در شهرهای کشور توزیع شوند.

1