17 آوریل 2024 - 00:44

سرویس همسفری خودروی گوگل توسعه می یابد

2 سپتامبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/c64sp

برنامه Waze وضعیت ترافیک و مسیرهای رانندگی را به صورت لحظه ای فراهم می کند.

گوگل در اقدامی که به نظر می رسد به چالش کشیدن شرکتهای رقیب اوبر و لیفت است، قصد دارد سرویس همسفری خودرو در سانفرانسیسکو را با استفاده از برنامه Waze خود توسعه دهد.

برنامه Waze وضعیت ترافیک و مسیرهای رانندگی را به صورت لحظه ای فراهم می کند.

گوگل از ماه مه یک سرویس همسفری خودروی آزمایشی را راه اندازی کرد که از برنامه Waze برای مرتبط کردن رانندگان و مسافران نزدیک به محل آنها در مقر این شرکت در کالیفرنیا استفاده می کند.

تا پایان سال جاری ساکنان منطقه قادر خواهند بود با استفاده از برنامه Waze گوگل، از خدمات همسفری استفاده کنند. اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، گوگل سرویس مذکور را به شهرهای دیگر توسعه خواهد داد و ممکن است رقیبان این شرکت را به دردسر بیاندازد زیرا Waze نرخهای ارزان تری دارد.

بر اساس گزارش بی بی سی، تحت برنامه آزمایشی، Waze برای هر سفر حداکثر 54 سنت در هر مایل دریافت می کند و رزرو هم هیچ هزینه ای ندارد. هدف این سرویس مرتبط کردن رانندگان و مسافرانی است که مسیر حرکتشان یکی است تا هزینه سوخت و نگهداری خودرو را پوشش دهند.

این برنامه از خدمات اوبر و لیفت که در آن رانندگان از خودرویشان به عنوان تاکسی استفاده می کنند، متفاوت است.

طی چند سال گذشته گوگل و اوبر در فضای خدمات جابجایی، رقابت با یکدیگر را آغاز کرده اند و هر دو شرکت سرگرم طراحی خودروهای خودران هستند. همچنین اوبر طراحی نرم افزار نقشه خود را آغاز کرده است. هر دو شرکت اوبر و لیفت میلیاردها دلار ارزش دارند اما هنوز به سودآوری نرسیده اند.

1