10 ژوئن 2024 - 00:24

لزوم انتشار فهرست آثار موزه ها / تبلیغات موثر در حوزه گردشگری نداریم

22 اوت 2016 - 16:00 dsfr.ir/tf05b

لزوم انتشار فهرست آثار موزه ها / تبلیغات موثر در حوزه گردشگری نداریم
خبرگزاری مهر
نشست هم اندیشی سمن های میراث فرهنگی و گردشگری، و فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس

نمایندگان مجلس، کارشناسان و نمایندگان انجمن های مختلف میراث فرهنگی و گردشگری در جلسه ای گردهم آمدند و درباره مسائلی از جمله، نبود فهرست آثار موزه ها و تبلیغات گردشگری انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نشست هم اندیشی سمن های میراث فرهنگی و گردشگری، و فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس که شب گذشته بین سازمان های مردم نهاد میراث فرهنگی و گردشگری با هیأت رییسه «فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد» مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از نمایندگان در هتل پرشیا برگزار شد، علیرضا افشاری، دبیر انجمن دیدبان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران، دو حوزه میراث فرهنگی و محیط زیست را حوزه های مهمی دانست که در سال های گذشته نسبت به آنها کم توجهی شده است. او ادامه داد: این دو حوزه بسیار مهم است و با زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد. بی توجهی به محیط زیست که پیامدهای فاجعه بارش را امروزه می بینیم و با کمبود آب و آلودگی هوا می رود تا زندگی در این منطقه به خطر افتد و حوزه میراث فرهنگی که با هویت ما ارتباط تنگاتنگی دارد و بدون این آثار ارجمند که نشان دهنده زیست مشترک مردمان ایران بزرگ است راه برای اختلاف اندازی ها و کشمکش ها باز می شود هم چنان که دشمنانِ ما در دو سوی کشورمان در نخستین اقدام شان همین آثار را مورد یورش قرار می دهند.

سخنگوی پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی ادامه داد: از این رو، و چون جایگاه قانون گذاری را در کشور بسیار مهم می دانیم، چرا که بارها در تلاش های خود برای نجات آثاری به اقدام های نماینده ای برمی خوردیم که از روی کم آگاهی و به انگیزه ی توسعه در شکل ناپایدارش سبب برخی تخریب ها می شد تصمیم گرفتیم از آن جایی که سمن های نمی توانند کنش سیاسی داشته باشند در قالب افرادی حقیقی «پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی» را شکل دهیم تا پشتیبانِ نمایندگان مدافع میراث فرهنگی و محیط زیست باشیم و خلاء وجودِ حلقه واسط میان نهادهای مدنی در این حوزه و مجلس شورای اسلامی را پر کنیم.

میراث معنوی؛ هویت یک ملت

در ادامه این نشست فریده یوسفی، نائب رییس هیأت مدیره انجمن سوادکوه شناسی، پژوهشگر و نویسنده ی کتاب هایی در حوزه گردشگری، از اهمیت میراث ناملموس یا معنوی که حاصل هزاران سال زندگی گروه های مردمی است نام برد و اشاره کرد: بدون توجه به میراث معنوی که هویت ما در آن جای دارد توسعه و قدم گذاشتن در جهان مدرن کاری دشوار خواهد بود. او خواستار تخصیص بودجه مشخص و تأسیس خانه میراث ناملموس و معنوی از نمایندگان مجلس شد.

نقشه باستان شناسی؛ شناسنامه میراث فرهنگی

ناصر پازوکی، باستان شناس و مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان تهران که از سوی انجمن ها برای طرح موضوع مهم بی توجهی به نقشه باستان شناختی کشور، که در آن میراث فرهنگی هر استان اعم از منقول و غیر منقول به صورت منظم ذکر شده باشد، به نشست دعوت شده بود گفت: در حال حاضر میان صاحب نظران این حوزه در مورد تعداد آثار باارزش تاریخی اختلاف نظر است در حالی که تدوین این نقشه می تواند کمک بسیاری به حفظ آثار برجای مانده از گذشته بکند تا بدانیم میراث ما در کجا قرار دارد.

او با اشاره به اینکه در زمان مدیریت خود نقشه میراث استان تهران را تهیه کرده بود گفت: هنوز بیشتر استان ها این نقشه را ندارند و این تهدید جدی است برای میراث فرهنگی در برابر طرح های عمرانی و کشاورزی که در این میان، تپه های باستانی بسیار مورد تخریب قرار می گیرند.

تبلیغات موثری در حوزه گردشگری نداریم

سهرابیان، استاد دانشگاه و نائب رییس انجمن علم و فرهنگ، با اشاره به اینکه در ایران جاذبه های گردشگری فروانی وجود دارد از عدم اطلاع رسانی درست برای جذب گردشگر و سرمایه گذار، به خصوص سرمایه گذار خارجی، گلایه کرد و گفت: در ایران جاذبه های فروانی وجود دارد که متاسفانه به علت نبود تبلیغات درست و موثر از دیدها پنهان مانده است و از نمایندگان خواست تا بودجه ای را به این حوزه اختصاص دهند.

او مشکلات اداری برای جذب سرمایه گذار را یکی دیگر از مشکلات دانست و گفت: در ایران مراحل اداری بسیار کند انجام می شود و ما نیازمند گروهی تخصصی هستیم که با سرعت به درخواست سرمایه گذاران خارجی در این حوزه رسیدگی کند زیرا این دسته از سرمایه گذاران به وقت خود اهمیت فراوان می دهند.

مراحل ثبت انجمن ها را بهبود بخشید

حسن رنجبر وزیری، نائب رییس مؤسسه پرتو گردشگری، باز بیان این نکته که سازمان های مردم نهاد نقش موثری در رصد و بهبود این حوزه ها دارند از دیوان سالاری و روند دشوار ثبت سمن ها گلایه کرد و گفت: برای ثبت یک سمن از ارگان های مختلف باید کسب اجازه کرد در حالی که برخی از این ارگان ها با هم هماهنگ نیستد و در این میان زمان زیادی را از دست می دهیم.

فهرست آثار موزه ها منتشر شود

منوچهر لطفی، از انجمن مجموعه داران، با بیان اینکه مجموعه داران حامیان میراث فرهنگی کشور هستند که با بودجه شخصی خود از این میراث فرهنگی کشور حمایت می کنند گفت: بسیاری از مجموعه دارها نه تنها آثاری را خارج نمی کنند بلکه با هزینه شخصی خود آثار فرهنگی ایرانی را که در خارج از کشور وجود دارد وارد کشور می کنند.

او تاکید کرد: میراث و آثار درون مجوعه ها و موزه ها متعلق به مردم است که بهتر است فهرستی از آنها تهیه شود، چرا که مردم و به ویژه ما سمن ها، در مقام پاسداران میراث فرهنگی، در جریانِ جابجایی های آثار قرار نمی گیریم.

نابودی خانه های تاریخی، به خاطرِ نبود مدیریت یک پارچه شهری

سجاد عسگری، دبیر کمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران، از نبود مدیریت یک پارچه شهری برای حفاظت از میراث فرهنگی تهران گلایه کرد و گفت: متاسفانه هر یک از نهادهای مربوط در این موضوع ساز خود را می زنند؛ شهرداری راه خودش را می رود و میراث راه خود و هیچ هماهنگی وجود ندارد.

عسگری با اشاره به تخریب آثار مصادره شده تحت تملک نهادهای دولتی گفت: دولت و برخی نهادهای مرتبط بناهای ارزشمندی را مصادره کرده است که آنها را به نمایندگی مردم حفظ کند نه این که به مافیایی که امروز در شهر وجود دارد بفروشد تا این آثار ارزشمند تخریب و به جای آن برج هایی به قصد درآمدزایی ساخته شوند. او دزدی های اخیری که از ساختمان های تاریخی در شهر تهران شده است یکی دیگر از معضلات دانست و گفت: هیچ نهادی برای پیشگری از این موضوع و پیگیریِ آن کاری جدی انجام نداده است.

با موسیقی و آیین های شاد محلی مخالفت می شود

زهرا همتی، مدیر مؤسسه فرهنگی هنری فلق، با اشاره به اینکه سمن ها بی هیچ چشم داشتی به کار خود ادامه می دهند از بروز برخی رفتارهای سلیقه ای در این حوزه انقاد کرد و گفت: ما برای همایش ها که در آن به جذب گردشگر و سرمایه گذار می پردازیم سخت با مشکل رو به رو هستیم به خصوص در برپایی موسیقی و آیین های شاد محلی، در حالی که این موسیقی ها مجاز است و آن آیین ها زنده و پربار و نشان از فرهنگ غنی بومی ایران. از این رو در بلاتکلیفی قرار گرفته ایم.

غارها را از یاد نبریم

جواد نظام دوست از اعضای انجمن غار و غارشناسی ایران و عضو اتحادیه غارشناسی جهانی آخرین نماینده از تشکل ها بود که، ضمن ارائه توضیحاتی درباره اهمیت غارها، به وضعیت تأسف بار غارها پرداخت که به خاطر معدن کاوی یا طرح های نسنجیده ی گردشگری مورد تخریب بسیار قرار گرفته اند.

با تأمل میراث فرهنگی را به بخش خصوصی واگذار کنیم

پس از این که نمایندگان انجمن ها صحبت های خود را انجام دادند مهدی حجت، از بنیادگذاران سازمان میراث فرهنگی، با ابراز خرسندی از این که آینده میراث کشور روشن است توضیح داد: 32 سال پیش در زمان جنگ، هنگامی که سازمان میراث فرهنگی را تشکیل دادیم، نه چنین جمعیتی از مردم و انجمن ها برای دفاع از میراث فرهنگی حضور داشتند و نه این که این تعداد از نمایندگان این چنین پشت ما بودند. امروز که این جمع را می بینم خوشحالم و امیدوار به آینده میراث فرهنگی کشور.

حجت با اشاره به اینکه میراث فرهنگی حق مردم است و قطعا مردم در حفظ آن نقش موثری دارند، تاکید کرد: هر چند بخش خصوصیِ دلسوزی در این حوزه وجود دارد اما باید توجه کرد این بخش هم به دنبال منافع خود است و در مورد واگذاری بخشی از بناها و سایت های تاریخی به بخش خصوصی برای حفظ و نگهداری باید تأمل کرد و قوانین لازم را داشته باشیم که خدای نکرده در این مورد خدشه ای به میراث، که حق همه مردم است، وارد نشود. او تأکید کرد: بخش خصوصی نمی تواند رسالت دولت را در حراست از این موضوع به اندازه کافی عهده دار شود.

او با اشاره به این که میراث فرهنگی سند هویت ملت است که بدون آن زندگی کردن سخت و دشوار است گفت: زمانی که یک فرد دچار بحران روحی و روانی می شود و به مشاور مراجعه می کند مشاور برای حل مشکل سراغ گذشته اش می رود. میراث فرهنگی هم سند ملی و گذشته ماست که برای حل مشکلات خودمان به آن مراجعه می کنیم. نباید فقط به دید درآمدزایی و نشان دادن آن به دیگران از آن استفاده کرد که باید آن را عرصه ای برای خودشناسی مان بدانیم.

او ادامه داد: امروز یک سریال در آن سوی مرزها ساخته می شود یا یک وسیله ارتباطی مانند تلگرام وارد زندگی روزمره مردم جامعه ما می شود و بدنه فرهنگی می لرزد. آیا اگر توجه جدی به فرهنگ غنی ای که داریم بکنیم چنین اتفاقی رخ خواهد داد؟

1