20 ژانویه 2021 - 07:34

جزئیات ویزای الکترونیک از زبان قشقاوی

15 اوت 2016 - 13:30 dsfr.ir/bu2bk

جزئیات ویزای الکترونیک از زبان قشقاوی
wvisa.mfa.gov.ir
ویزای الکترونیکی

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه گفته است: «در پروژه بعدی ایران برای ویزا، می خواهیم به سمت سیستمی پیش برویم که بدون کاغذ (paperless) باشد و برچسب ویزا را حذف خواهیم کرد.»

حسن قشقاوی در گفت و گو با «ایسنا» بار دیگر تاکید کرده که طبق مصوبه هیات دولت، پروژه ویزای الکترونیک تا پایان امسال باید نهایی شود. وی تصریح کرده است: «تاکنون امکان صدور این ویزا در فرودگاه های بین المللی مشهد، شیراز و تهران و همچنین کشورهای افغانستان و امارات فراهم شده است.»

این مقام مسوول دو هفته پیش از آغاز مرحله آزمایشی صدور الکترونیک خبر داده بود که فعلا در اختیار یکی از آژانس های مسافرتی است. قشقاوی در این باره خاطرنشان کرده است: « درحال حاضر یکی از آژانس های مطرح واردکننده گردشگر خارجی، برای این تست انتخاب شده تا مشکلات در این بخش نیز شناسایی و رفع شود. در صورت موفقیت پروژه در این مرحله، سامانه وارد فاز نهایی می شود و دسترسی عمومی برای کاربران شخصی، آزاد خواهد شد و متقاضیان سفر به ایران با مراجعه به وب سایت ویزای الکترونیک، می توانند برای دریافت روادید شخصا اقدام کنند.»

معاون ظریف یادآور شده است: «فرآیند صدور ویزا همانند گذشته است؛ اما سرعت صدور آن افزایش یافته است. علاوه براین درخواست کننده برخلاف گذشته به صورت جزئی در جریان مراحل و روند صدور قرار می گیرد.» وی با اشاره به اینکه از ویژگی های ویزای الکترونیک این است که اگر به گرفتن استعلام از مراجع ذی ربط نیازی نداشته باشد، در کمتر از یک دقیقه صادر می شود، ادامه داد: «برخی از مسافران پیش از سفر به ایران از طریق آژانس های مسافرتی درخواست ویزا می دهند که اطلاعات آن ها ثبت و استعلام مورد نیاز درباره آن ها پیش از ورود به کشور انجام می شود. برای همین مدت زمان صدور ویزا برای این افراد خیلی کمتر از یک دقیقه طول می کشد؛ اما آن هایی که بدون اطلاع قبلی وارد ایران می شوند و برای دریافت ویزا اقدام می کنند، باید مرحله استعلام را نیز پشت سر بگذارنند، هزینه بیمه را پرداخت کنند و پس از تکمیل فرم تقاضا، ویزای ورود به ایران را دریافت کنند.»

با این همه به گفته قشقاوی، این فرآیند هم خیلی زمان نمی برد چون تدابیر لازم در نظر گرفته شده و طراحی این سامانه متناسب با چنین شرایطی صورت گرفته و از نیروهای آموزش دیده ای استفاده شده است.»

معاون حقوقی و کنسولی وزارت امور خارجه تاکید کرده که این پروژه کاملا طبق برنامه پیش می رود و به سرعت، شمار نمایندگی های ایران در خارج از کشور برای صدور این ویزا، در حال افزایش است. تست صدور ویزای الکترونیک در فرودگاه ها نیز کاملا موفق بوده. البته این سامانه فعلا در اختیار کاربران عمومی قرار ندارد و این اتفاق زمانی رخ می دهد که افراد بتوانند از کشورهای خود پرداخت الکترونیکی داشته باشند. این امکان به زودی محقق خواهد شد و پروسه سختی نیست چون پس از برجام این امکان نیز فراهم شده است.»

قشقاوی درباره همراهی سایر ارگان ها برای اجرای پروژه های مربوط به ویزا نیز گفت: «نیروی انتظامی و ارگان های ذی ربط به اندازه کافی برای اجرای این پروژه ها همکاری دارند.»

طبق تجارب جهانی، تسهیل فرآیند دریافت ویزا یکی از عوامل مهم در رشد گردشگری است. صدور ویزای الکترونیک برای گردشگران ورودی به ایران می تواند گامی اساسی در دستیابی به این مهم باشد.

1