25 فوریه 2024 - 19:28

نمایش فاخرترین تن پوش ایرانی در کاخ نیاوران

2 اوت 2016 - 17:00 dsfr.ir/gf4qg

نمایش فاخرترین تن پوش ایرانی در کاخ نیاوران
شبستان
سوزن دوزی؛ رزق حلال هنر دست دختران بلوچ که از احیا بازمانده است

فاخرترین لباس ایرانی که با هنر سوزن دوزی بلوچی خلق شده است در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران سوزن دوزی های بلوچی که در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی امسال به عنوان فاخرترین لباس ملی معرفی شده و "نشان فاخر ملی ایران" را دریافت کرده است در نمایشگاهی از تاریخ 14 تا 22 مرداد در تالار آبی کاخ نیاوران در معرض نمایش عموم قرار می گیرد.

همچنین در کنار این نمایشگاه کارگاه آموزشی سوزن دوزی بلوچی جهت استفاده علاقه مندان برپا می شود.

آثار نمایشگاه یاد شده اثر دست خانم زهرا ریگی، هنرمند سوزن دوز بلوچ کشورمان است. هنر سوزن دوزی در میان زنان بلوچ کشورمان از دیرینه ای کهن برخوردار است و دختران بلوچ به موازات آموزش خانه داری این هنر زیبا را نسل به نسل از دستان مادران خود فرا می گیرند.

قبل از اسلام قومی به نام اسلاوها به منطقه بلوچستان مهاجرت کردند. آنها در پرورش کرم ابریشم و تبدیل آن به نخ و پارچه استاد بودند و این صنعت را به قوم بلوچ آموزش دادند. از آنجاکه زندگی در منطقه گرم و خشک بیابانی بلوچستان و پارچه های بافته شده با الیاف طبیعی در این منطقه از دوام و استحکام کافی برخوردار نبود زنان بلوچ بر آن شدند که از این هنر زیبا در پوشاک خود استفاده کنند. آن ها برای استحکام بیشتر البسه خود در قسمت هایی که بیشتر در معرض فرسودگی و پارگی قرار داشت پارچه را با نخ های رنگی زیبا دوخت می زدند؛ این قسمت ها شامل جلو لباس، جیب، سر دستها تا آرنج و دمپای شلوار تا زانو می باشد.

این کار باعث می شد تا دوباره پارچه با سوزندوزی دوخته شود و در نتیجه استحکام بیش تری به دوام لباس داده و زیبایی فوق العاده و چشمگیری نیز به لباس می بخشید. پس می توان گفت این هنر نخست به عنوان ضرورت مورد استفاده قرار گرفته تا یک زینت؛ ولی امروزه این هنر بیش تر به عنوان زینت استفاده می شود.

گفتنی است در کاخ اختصاصی نیاوران لباس هایی متعلق به فرح دیبا که با هنر سوزن دوزی بلوچی توسط هنرمندان پیشکسوت بلوچی دوزی خلق شده بودند در معرض نمایش عموم قرار دارد و نمایشگاه حاضر با هدف معرفی این هنر فاخر و کهن ایرانی برای علاقه مندان برپا می شود.

همچنین طرح های سوزندوزی بلوچی متعلق به دربار پهلوی توسط آقای کیوان خسروانی طراحی و رنگ بندی شده و برای کار سوزندوزی به مناطق مختلف بلوچستان فرستاده می شد.

علاقه مندان جهت بازدید از نمایشگاه یادشده می توانند تا 22 مرداد ماه همه روزه از ساعت 9 تا 17:30 به کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

1