21 فوریه 2024 - 16:07

پرواز هواپیماهای آمریکایی به ایران با 10 شرط آزاد شد

31 ژوئیه 2016 - 09:00 dsfr.ir/fi7sm

پرواز هواپیماهای آمریکایی به ایران با 10 شرط آزاد شد
cbsistatic.com
آمریکن ایرلاینز

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه گذشته مجوز پرواز هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران و توقف موقتی را با رعایت شروط 10 گانه صادر کرد.

به گزارش رویترز، واشنگتن روز جمعه اعلام کرد که با این مجوز، برخی شرکت های هواپیمایی که پروازهای متعددی را به ایران انجام می دهند می توانند از هواپیماهای آمریکایی برای جا به جایی مسافران خود به ایران استفاده کنند. اما مجوز صادر شده توسط وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر ورود هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران هیچ تأثیری روی قرارداد میان بوئینگ و ایران ایر نخواهد داشت.

بخشنامه وزارت خزانه داری آمریکا نشان می دهد که این کشور مجوز مذکور را با رعایت شروط متعددی به ایرلاین های خارجی داده که یکی از آن ها توقف کمتر از 72 ساعت در خاک ایران است. در این بخشنامه تأکید شده که ذخیره سازی هرگونه تجهیزات هواپیما، قطعات یدکی، اجزا یا فناوری هواپیما در ایران به جز در داخل هواپیماهای مجاز به اقامت موقت در این کشور مجاز نیست. یکی دیگر از شروط آمریکا برای استفاده از هواپیماهای تولید این کشور توسط ایرلاین های خارجی جهت پرواز به ایران این است که مکان ثبت هواپیمای مجاز به اقامت موقت در ایران نباید به ایران تغییر داده شود.

ممنوعیت انتقال تکنولوژی به یک شهروند ایرانی مقیم در این کشور از جمله شروط وزارت خزانه داری آمریکاست و ایرلاین هایی که مجوز اقامت موقت در ایران را دریافت کرده اند نباید رنگ هواپیما، نوع پوشش خدمه، یا لوگوی خود را به شکل ایرلاین های ایرانی درآورند. بر اساس یکی دیگر از این شروط هواپیمایی که به موجب این بخشنامه مجوز اقامت موقت در ایران دریافت کرده، نباید از شماره پروازی که برای یک ایرلاین ایرانی صادر شده استفاده کند. همچنین هواپیمایی که به موجب این بخشنامه مجوز اقامت موقت در ایران را دریافت کرده، نباید هیچ گونه سلاح یا مواد مرتبط از جمله اقلام دفاعی، خدمات دفاعی یا داده های فنی موجود در فهرست تسلیحات دولت آمریکا را با خود حمل کند.

در ادامه شروط اعلام شده که بالگرد و هواپیمای بدون سرنشین اجازه پرواز به ایران را نداشته و علاوه بر این عملیات نگهداری های اساسی هواپیماها باید در خارج از ایران و توسط افرادی انجام گیرد که شهروند ایرانی مقیم ایران نباشند. همچنین هواپیماهایی که در آمریکا به ثبت رسیده اند، اجازه پرواز به ایران را ندارند.

البته وزارت خزانه داری آمریکا اجازه انتقال قطعات یدکی هواپیماها به ایران برای تعمیر همان هواپیمای مجوزدار را داده و تأکید کرده این مجوز به معنای اجازه فروش یا اجاره هواپیما به شرکت های هواپیمایی ایرانی نیست.

1