چشم انداز گردشگری داخلی در ایران

29 ژوئیه 2016 - 13:00 dsfr.ir/bq9ej

چشم انداز گردشگری داخلی در ایران
تین نیوز
تصویری از اصفهان قدیم

طی سال های اخیر توجه به توسعه صنعت گردشگری در ایران فزاینده بوده؛ به طوری که تحولات عمیقی در سطح مدیریت و برنامه ریزی این بخش در دولت به وقوع پیوسته است.

بر اساس مصوبه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، رسیدن به رقم 20 میلیون گردشگر ورودی تا پایان چشم انداز 20 ساله کشور به عنوان هدف اصلی در صنعت گردشگری مطرح شده است. هدف گذاری یادشده در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری نشانه اهتمام ویژه دولت در توسعه این صنعت در کشور است. در خصوص گردشگری داخلی باید اشاره کرد که در حال حاضر سالانه بیش از 60 میلیون سفر با انگیزه گردشگری در کشور انجام می شود و برآورد می شود در آینده رشد بالایی خواهد داشت. انتظار می رود در صورت حفظ نرخ رشد بین 6 تا 7 درصد اقتصاد ایران، سطح رفاه عمومی جامعه بالا رفته و در نتیجه تقاضا برای سفرهای گردشگری نیز افزایش یابد. البته در خصوص گردشگری داخلی موضوع نوع و کیفیت سفر از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بررسی های انجام شده نشان می دهد بخش عمده ای از سفرهای داخلی به صورت بسامانی انجام نمی شود و مسافران یا در منزل اقوام و آشنایان یا در خیابان ها شب را به صبح می رسانند و درصد پایینی از گردشگری داخلی از تاسیسات اقامتی شهرهای مقصد استفاده می کنند. این موضوع باعث می شود منافع حاصل از سفرهای داخلی به حداقل برسد و اقتصاد مناطق مقصد، بهره چندانی از انبوه گردشگران داخلی نبرند. البته برای رفع این موضوع سیاست هایی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از جمله کاهش هزینه های سفر و اقامت در مقاصد گردشگری از طریق افزایش واحدهای اقامتی و پذیرایی، افزایش کیفیت خدمات، ترویج سفرهای گروهی به صورت تور، ترویج فرهنگ گردشگری و سایر موارد در دست بررسی و اقدام است و انتظار می رود که با ارتقای سطح رفاه عمومی در آینده و همچنین بهبود کیفیت سفر گردشگران داخلی، منافع ناشی از گردشگری داخلی نیز با نرخ رشد بالایی افزایش یابد.

در واقع باید گفت طی سال های اخیر توجه به توسعه صنعت گردشگری در ایران فزاینده بوده؛ به طوری که تحولات عمیقی در سطح مدیریت و برنامه ریزی این بخش در دولت به وقوع پیوسته است. از جمله این موارد می توان به ادغام دو سازمان ایرانگردی و جهانگردی و میراث فرهنگی و تشکیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که رئیس آن معاون رئیس جمهوری است، اشاره کرد. به طور طبیعی ارتقای سطح سازمانی این بخش از معاونت وزیر به معاونت ریاست جمهوری نشان دهنده اهتمام و توجه بیشتر نسبت به این صنعت است.

شرایط لازم برای جلب سرمایه گذار

تمام شاخص های مورد بحث در این مقاله، حاوی پیامی واحد مبنی بر روشن بودن افق های سرمایه گذاری در این صنعت است. با این حال باید توجه کرد که حوزه فعالیت های مربوط به صنعت گردشگری بسیار گسترده است و ورود به هر یک از عرصه های آن مستلزم توجه به شرایط متفاوت آنها از قبیل میزان سرمایه مورد نیاز، نیروی انسانی، دوره مورد انتظار برای بازده اقتصادی و میزان ریسک پذیری سرمایه گذاران است.

بنابراین با توجه به شرایط، اهداف و امکانات هر یک از علاقه مندان، باید استراتژی مناسبی برای نحوه ورود، نوع فعالیت مناسب در کوتاه مدت و درازمدت برای آنها طراحی شود. در این راستا نقش دولت در نحوه ورود و فعالیت موفقیت آمیز بخش خصوصی بسیار تعیین کننده است؛ چرا که اگر شرایط مناسب و واقع گرایانه ای بر این صنعت حاکم نباشد امکان شکست سرمایه گذاری ها و ایجاد دلسردی در بین سایر صاحبان سرمایه وجود خواهد داشت.

بنابراین به نظر می رسد شایسته باشد موارد زیر از سوی دولت مد نظر قرار گیرد:

- رصد مداوم شرایط حاکم بر بخش گردشگری و تلاش برای ایجاد ثبات در این بخش
- ارائه اطلاعات شفاف و دقیق در خصوص شرایط کلی حاکم بر بخش گردشگری کشور
- تولید بسته های سرمایه گذاری حاوی اطلاعات لازم از پروژه های مورد نظر برای سرمایه گذاری شامل مشخصات جغرافیایی، وضعیت زیرساخت ها، شرایط بازار و ارزیابی اقتصادی
- به کارگیری اعتبارات دولتی به عنوان مکمل سرمایه های خصوصی برای ایجاد زیرساخت های مورد نظر
- تلاش برای تسهیل مراحل اخذ مجوزهای لازم از مراجع قانونی
- تسهیل اعطای وام های بانکی با نرخ بهره پایین.

1