محمدحسن طالبیان:

ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، خدمت بزرگی به ایران و جهان است

28 ژوئیه 2016 - 12:00 dsfr.ir/vi6mx

ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، خدمت بزرگی به ایران و جهان است
andrewschneider.com
نمایی از بادگیرها و بافت تاریخی یزد

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را خدمت بزرگی به استان یزد، ایران و جهان دانست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «محمدحسن طالبیان» در نشست هم اندیشی و جمع بندی شرایط موجود در ثبت جهانی پرونده بافت تاریخی یزد که در استانداری یزد برگزار شد، با اشاره به بافت تاریخی فاخر یزد و معماری منحصر به فرد این منطقه، گفت: باید اقدامات انجام شده را در زمان باقی مانده مدیریت و با حفظ ارزش ها، ویژگی های این بافت تاریخی را به استانداردهای مورد نظر نزدیک کنیم.

وی افزود: در ثبت جهانی این طرح، بهسازی و زیباسازی مکان های مورد نظر دارای اهمیت بسیار است و در کنار آن باید موضوعاتی چون تقویت دسترسی به خدمات سفر، امنیت و امکانات موجود نیز دیده شود.

طالبیان خاطرنشان کرد: ثبت جهانی بافت تاریخی یزد با توجه به تلاش های و پیگیری های انجام شده خدمت بزرگی به استان یزد، ایران و جهان است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد نیز گفت: ثبت جهانی بافت تاریخی از موضوعات بسیار مهم برای استان محسوب می شود و لازم است تمام توان خود را برای تحقق آن بکار گیریم.

«سیدمحمدرضا سیدحسینی»، اظهار کرد: اتفاقی که امروز از آن صحبت می کنیم با بسیاری از برنامه هایی که اجرا شده است، متفاوت است و در پروژه ثبت جهانی بافت تاریخی یزد تصمیمی گرفته ایم که اگر به درستی تحقق یابد، می تواند سرنوشت یزد را تغییر دهد.

معاون استاندار تصریح کرد: ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری، تاریخی، مذهبی و فرهنگی  ارزشمندی در بافت تاریخی یزد وجود دارد که ثبت جهانی آن می تواند شرایط را از حالتی که وجود دارد به یک ایده آل تبدیل کند.

سید حسینی در پایان اضافه کرد: باید ثبت جهانی بافت تاریخی را بسیار جدی بگیریم و با همراهی و همکاری تمام دستگاه ها و حوزه های مرتبط، تلاش بیش از دو سال گذشته را به یک نتیجه خوب تبدیل کنیم.

در این جلسه پروژه ثبت جهانی بافت تاریخی یزد از ابعاد مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هماهنگی های لازم بین دستگاهی نیز در تکمیل این پروژه با برنامه ریزی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری انجام شد.

1