جشن گلاب گیری در ساروق استان مرکزی برگزار شد

26 می 2016 - 18:50 dsfr.ir/r532w

جشن گلاب گیری در ساروق استان مرکزی برگزار شد
فاطمه عابدی
جشن گلاب گیری در شهر ساروق

دومین جشن گلاب گیری همزمان با آغاز برداشت گل محمدی از گلزارهای شهر ساروق از توابع استان مرکزی روز پنجشنبه با حضور مسئولان این استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرکزی؛ سید محمد حسینی مدیرکل این اداره در حاشیه این آیین گفت: این برنامه یکی از منحصربه فردترین و زیباترین آیین کهن سرزمین ما بشمار می رود که با گل و عطر و نوعی شادمانی و شکرگزاری همراه است و همه ساله تعداد زیادی از گردشگران را به این منطقه جذب می کند.

وی افزود: درختچه گل محمدی نمونه کشت هایی است که با شرایط اقلیمی این منطقه سازگاری دارد و در مقابل کم آبی بسیار مقاوم است و نیز شرایطی را برای اشتغال اهالی روستاهای اطراف فراهم می کند.

وی گفت: مسافران و گردشگران می توانند پس از دیدن آثار و اماکن تاریخی، مذهبی ساروق و مراسم گل چینی و گلاب گیری سنتی، شاهد موسیقی سنتی و بازیهای بومی محلی باشند و از محصولات با کیفیت گیاهی این مجموعه به عنوان سوغات خریداری کنند.

حسینی افزود: حدود 20 هکتار از اراضی شهر ساروق به کشت گل محمدی اختصاص دارد و بیش از 35 نفر در زمینه کاشت و برداشت گل محمدی در این منطقه فعالیت دارند.

شهر ساروق دارای کارگاه بزرگ گلاب گیری، فرآوری گلاب و گیاهان دارویی و عرقیات است.

شهر ساروق در 50 کیلومتری شمال اراک - مرکز استان مرکزی - واقع شده و فرش های آن شهرت جهانی دارند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1