سایه تروریسم و سوانح هوایی بر گردشگری اروپا

25 می 2016 - 17:00 dsfr.ir/j73rw

سایه تروریسم و سوانح هوایی بر گردشگری اروپا
ساره دستاران
گردشگران در حال بازدید از برج ایفل

مجموعه ای از حملات تروریستی و همچنین سوانح هوایی در اروپا و اطراف آن، پرگردشگرترین منطقه جهان را با تهدید مواجه کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مقامات گردشگری و مدیران خطوط هوایی اروپا با توجه به چند اتفاق تروریستی و حوادث هوایی با کاهش ناگهانی در تعداد پروازها و رزرو هتل ها مواجه شده اند.

حتی پیش از آن که روز پنجشنبه هفته گذشته پرواز شماره 804 خطوط هوایی مصر از رادار خارج شود و با سقوط در دریای مدیترانه 66 نفر را به کام مرگ بفرستد، اوضاع گردشگری اروپا خیلی خوب نبود و برخلاف گذشته افت حضور گردشگران و رزرو هتل ها به حالت عادی بازنگشته بود.

«کاولین مک کال»، مدیر اجرایی خطوط هوایی «ایزی جت» انگلیس چند روز پیش از ماجرای سقوط هواپیمای مصری در دریای مدیترانه عنوان کرده بود هم اکنون بیش از هر زمان دیگری تحت تأثیر عوامل خارجی قرار داریم.

«مایکل اولری»، رئیس خطوط هوایی «راین ایر» اروپا اعلام کرد که سرعت رزرو پروازها پس از سقوط تراژدی هواپیمای مصری مجددا روند نزولی در پیش گرفته است.

سال گذشته پس از سقوط هواپیمای روسی بر اثر بمب گذاری در مصر که به کشته شدن 224 نفر انجامید، شرکت های هوایی روسی و انگلیسی پروازهای خود به مقصد گردشگری ساحلی و مهم «شرم الشیخ» را تعلیق کردند.

پس از سقوط هواپیمای روسی، در ماه نوامبر سال گذشته نیز چندین حمله تروریستی در پاریس 130 کشته بر جای گذاشت. در آن زمان خطوط هواپیمایی در آمریکا و اروپا از کاهش تقاضا برای سفر هوایی خبر دادند اما مسئولان پیش بینی کردند این روند نزولی مجددا به حالت طبیعی بازخواهد گشت.

در ماه مارس بمب گذاران انتحاری 32 نفر را در فرودگاه و ایستگاه متروی شهر بروکسل کشتند که همه این عوامل دست در دست هم دادند تا صنعت گردشگری اروپا با افت ناگهانی در چند ماه اخیر مواجه شد.

علیرغم نگرانی موجود در رابطه با گردشگری در اروپا اما پیش بینی می شود، صنعت گردشگری جهانی در سال جاری میلادی با رشد خوبی همراه باشد، رشد گردشگری جهانی در سال 2016 از نقطه نظر سهم آن در اقتصاد جهانی سه درصد پیش بینی شده در حالی که این رشد در سال 2015 میلادی 3.1 درصد بود.

«دیوید اِسکوسیل»، رئیس شورای جهانی سفر و گردشگری در این باره گفت: افراد مقاصد گردشگری خود را تغییر می دهند، اما در مجموع اینطور نیست که از سفر خودداری کنند.

تاکنون می توان گفت آمریکایی ها حضور خود در مقاصد اروپایی را کاهش ندادند و با توجه به دلار گران قیمت سفر خارجی برای آمریکایی همچنان جذاب است.

رزرو آمریکایی ها برای مقاصد اروپایی در تابستان پیش رو 9.3 درصد در مقایسه با سال گذشته میلادی بیشتر شده، اما با این وجود بسیاری نیز از سفر به شهرهایی چون پاریس ترس دارند و رزرو تابستانی گردشگران آمریکایی در این شهر مهم گردشگری جهان تنها 6 دهم درصد در مقایسه با سال گذشته رشد داشته است.

در سال 2015، پاریس دومین مقصد محبوب گردشگران آمریکایی پس از لندن و جلوتر از رم بود، لندن و رم که امسال شاهد به ترتیب 7 و 15 درصد افزایش در رزروهای تابستانی خود بوده اند.

از سویی دیگر، میزان رزرو هتل ازسوی گردشگران آمریکایی در دو شهر بروکسل بلژیک و استانبول ترکیه که قربانی حملات تروریستی بودند در تابستان با کاهش قابل ملاحظه به ترتیب 30.4 و 43.7 درصد همراه است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1