زنده یاد شهریار عدل در قطعه نام آوران آرام می گیرد

24 ژوئن 2015 - 14:30 dsfr.ir/h933r

پیکر شهریار عدل باستان شناس و ایران شناس برجسته از فرانسه به ایران منتقل و در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حمیده چوبک رییس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری امروز چهارشنبه این خبر را اعلام کرد. چوبک افزود: پیکر شهریار عدل در بامداد شنبه ششم تیر ماه وارد تهران شده و تا مراسم تشییع به بیمارستان سینا منتقل می شود.

به گفته چوبک مراسم تشییع، تدفین و بزرگداشت آن زنده یاد توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و موزه ملی و بر اساس هماهنگی های صورت گرفته با خانواده شهریار عدل مراسم تشییع ساعت 9:30 روز یکشنبه هفتم تیرماه از مقابل موزه ملی واقع در ابتدای خیابان سی تیر شروع می شود. خودرو حامل پیکر شهریار عدل به دلیل خدمات بزرگ آن زنده یاد به کاخ گلستان و پس از عبور از مقابل این کاخ به بهشت زهرا منتقل خواهد شد. مراسم بزرگداشت آن زنده یاد نیز از ساعت 9 تا 12 روز سه شنبه 9 تیر ماه در کاخ گلستان برگزار می شود.

رییس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد که به دلیل مقام و جایگاه علمی برجسته شهریار عدل به عنوان دانشمند باستان شناسی و کارشناس بین المللی میراث فرهنگی تلاش خواهیم کرد تا مراسمی باشکوه و در شان آن زنده یاد برگزار کنیم.

چوبک خاطرنشان ساخت که قرار است "یادنامه شهریار عدل" شامل فعالیت های آن زنده یاد توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شود. جامعه باستان شناسی ایران نیز قرار است مجموعه مقاله های او را با عنوان "شهریار نامه" منتشر کند.

گفته می شود به دلیل نقش فعال زنده یاد شهریار عدل در یونسکو دبیر کل این نهاد بین المللی پیامی به مناسبت درگذشت او منتشر می کند و دکتر جلالی نماینده ایران در یونسکو نیز در مراسم تشییع و بزرگداشت این باستان شناس برجسته شرکت خواهد کرد.

شهریار عدل ایران شناس بزرگ، باستان شناس پیشکسوت و متخصص تاریخ ایران روز یکشنبه 31 خرداد درگذشت. عدل در طول زندگی پربار خود خدمات فروانی به ایران و در زمینه میراث فرهنگی کرد که از جمله آنها ثبت نخستین آثار ایران در فهرست میراث جهانی و با هزینه شخصی بود. او در سال 1358 اقدام به پیگیری و ثبت میدان نقش جهان اصفهان، معبد چغازنبیل و تخت جمشید کرد.

عدل هنگام زلزله بم در دی ماه 1384 در بم حضور یافت و بیش از یک دهه تحقیقات گسترده ای درباره این منطقه غنی تاریخی را پایه گذاری کرد. از جمله کارهای ماندگار شهریار عدل یافتن فیلم های زمان مظفرالدین شاه قاجار در فیلم خانه کاخ گلستان و تلاش هایی برای ترمیم و معرفی آنها در مرکز سینماتوگرافی فرانسه است.

دبیر کل وقت یونسکو در سال 1388 مدال فرهنگ جهانی یونسکو موسوم به "پنج قاره" را در مقر یونسکو در پاریس به پاس خدمات ارزشمند شهریار عدل به او اعطا کرد.

او که عضویت "مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) "را داشت در طول زندگی پربار خود چندین کتاب و مقاله به زبان های فارسی و فرانسه تالیف کرد. به رغم اینکه بسیاری از خارجی های عضو "مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه" ملیت های فرانسوی اختیار می کردند، زنده یاد شهریار عدل هیچگاه ملیت ایرانی خود را تغییر نداد و حتی تابعیت دوگانه نگرفت.

شایان ذکر است؛ پرفسور شهریار عدل پیشکسوت باستان شناسی ایران روز 31 خرداد به دلیل ایست قلبی در شهر پاریس درگذشت.

1