10 ژوئن 2024 - 04:29
اتحادیه جهانی غارشناسی پیشنهاد داد:

سال 2021 سالی با عنوان «غار و کارْست» برای غارها

24 ژوئن 2015 - 14:10 dsfr.ir/6o25k

اتحادیه جهانی غارشناسی در پنجاهمین سالگرد تاسیس اش اعلام کرد، نام گذاری سال 2021 را به عنوان «غار و کارْست» به یونسکو پیشنهاد می دهد.

شهر “پوستوینا” کشور اسلوونی میزبان غارنوردانی از سراسر جهان شد تا بیست و سومین کنفرانس بین المللی «کارست کلاسیک» با موضوع «غارها، کاوش و مطالعات» همراه با پنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه جهانی غارشناسی (UIS) برگزار شود.

مدرسه بین المللی کارست (کارست کلاسیک) اسلوونی از سال 1993 هر سال میزبان کنفرانس های بین المللی تخصصی کارست و غار است، اتحادیه جهانی غارشناسی نیز که در چهارمین کنگره بین المللی غارشناسی در سال 1965 در شهر لوبلیانا و پوستیانا کشور اسلونی بنیان نهاده شده بود، تصمیم گرفت به همین منظور امسال جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را در غار «پوستویناسکاما» در محل بنیانگذاری خود برگزار کند.

از ایران نیز که به تازگی به اتحادیه جهانی غارشناسی پیوسته است، سه نفر برای ارائه مقاله حضور داشتند. شیرین بهادرنیا مقاله «مطالعه رسوب شناسی، سن سنجی غارنهشته ها با مطالعه موردی غار کلهرود»، دکتر حجازی مقاله «بازسازی محیط قدیمه بر اساس مطالعات رسوب شناسی» و یونس شریعتمداری و شیرین بهادرنیا مشترکا مقاله «مطالعه و بررسی وضعیت امکان سنجی بهره برداری گردشگری غار زرین رود» را ارائه کردند.

همچنین در جلسه هیأت رییسه اتحادیه جهانی غارشناسی خبر موافقت اکثریت اعضا با پیشنهاد اتحادیه به سازمان یونسکو برای نام گذاری سال 2021 به عنوان سال غار و کارست اعلام شد.

کارست پدیده ای در پوسته زمین است که آثار آن به صورت اشکالی چون حفره و غار در سطح و زیر سطح وجود دارد. علت ایجاد کارست ها، شکستگی ها و قابلیت انحلال توده سنگ است که در نتیجه آن یک سیستم آب زیرزمینی می تواند شکل بگیرد.

1