24 آوریل 2024 - 10:37
بازدید خبرنگاران از یک رابطه بین المللی

سوئیفت باز بود

4 آوریل 2016 - 17:20 dsfr.ir/5305l

سوئیفت باز بود
ایسنا
بازدید خبرنگاران از سالن سوئیفت و اداره عملیات ارزی بانک مرکزی

سوئیفت برخلاف برخی اظهارات و مواضع نسبت به بسته بودن و قطع ارتباط بانک های ایرانی با آن، باز است.

برج لاجوردی بانک مرکزی امروز (دوشنبه) میزبان خبرنگاران بود و طی بازدید از سالن سوئیفت و روند ارسال پیام از این طریق باید گفت که سوئیفت برخلاف برخی اظهارات و مواضع نسبت به بسته بودن و قطع ارتباط بانک های ایرانی با آن، باز بود.

بعد از دو ماه از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های بانکی، سوئیفت و باز یا بسته بودن آن ماجرای پرحاشیه ای داشت و اظهارات متناقضی از مسئولان خارجی و گاها داخلی در این رابطه مطرح می شد؛ به طوری که اخیرا خبری در رسانه ها منتشر شد که بر اساس آن یکی از مدیران اتریشی اعلام کرده بود که سوئیفت هنوز برای ایران برقرار نشده است.

اما امروز (دوشنبه) طبقه چهارم و پنجم بانک مرکزی به عنوان سالن سوئیفت و اداره عملیات ارزی بانک مرکزی است، در حضور خبرنگاران پیام هایی را از این طریق ارسال کرد.

در جریان این بازدید یعقوبی (مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی) تاکید داشت که باید بحث سوئیفت و روابط کارگزاری بانک ها را کاملا از یکدیگر جدا کرد و این که برخی اعلام می کنند که چرا با وجود برقراری سوئیفت نمی توان تمام عملیات ارزی را انجام داد، به نظر می رسد نگاه حرفه ای نیست.

وی گفت: مگر در جریان تحریم سوئیفت کاملا قطع و روابط برقرار نبود؟ این در حالی است که روابط وجود داشت، اما بسیار سخت و پرهزینه. پس باید عملا بحث سوئیفت و روابط کارگزاری، ال سی و سایر موارد مربوطه را از یکدیگر جدا کرد.

یعقوبی همچنین از برقراری رابطه 300 کارگزار خارجی با بانک های ایرانی خبر داد و یادآور شد که تعداد روابط می تواند بیش از این باشد، چرا که ممکن است یک کارگزار خارجی با چند بانک ایرانی رابطه برقرار کرده باشد.

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی این را هم گفت که بانک مرکزی به دنبال ایجاد روابط با بانک های مرکزی و بعد از آن بانک های بزرگ دنیاست.

در جریان بازدید خبرنگاران از عملکرد سوئیفت در ساختمان بانک مرکزی، بخش دیگری از این بازدید به روند ارسال پیام در بانک ملی نیز اختصاص داشت.

پناهی (یکی از اعضای هیات مدیره بانک ملی) با اعلام این که سوئیفت این بانک از 26 بهمن سال گذشته به عبارتی یک ماه پس از اجرایی شدن برجام برقرار شده است، گفت: طی این مدت 3800 پیام سوئیفتی در بانک ملی رد و بدل شده که حدود 2500 مورد صدور پیام و 1400 دریافت پیام بوده است.

وی همچنین اعلام کرد که حواله مستقیم از بزرگ ترین بانک ژاپنی نیز در بانک ملی و به نام شخص دریافت کرده ایم در عین حال که ضمانت نامه مستقیم نیز از سوی بانک های سوییسی داشته ایم.

پناهی اعلام کرد که تمام واحد ها و حساب های بانک ملی در خارج از کشور آماده ی انتقال وجوه اشخاص از طریق کارگزاری بانک ملی به داخل کشور هستند. در عین حال که برعکس این موضوع نیز وجود داشته و بانک ملی ایران توان انتقال وجوه از داخل به تمام حساب های خارجی خود را داراست.

1