کشف آثار معماری و سکه از دوره ساسانی در تپه اشرف

23 ژوئن 2015 - 11:50 dsfr.ir/727g6

فصل پنجم از کاوش های باستان شناسی در تپه اشرف اصفهان علاوه بر بررسی کاخی منسوب به اشرف افغان با کشف آثار معماری به جا مانده از دوره ساسانی، یک سکه مربوط به دوره ساسانی و... همراه بود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا جعفری زند سرپرست هیأت پنجمین فصل کاوش در تپه اشرف اصفهان "امروز دوشنبه" با اعلام این خبر گفت: 4 فصل گذشته کاوش در سال های 89 تا 90 در تپه اشرف اصفهان در مساحت 7 هکتار انجام شد که به کشف آثار فرهنگی انجامید.

او با اشاره به پیشینه کاوش در این محوطه باستانی گفت: در فصل های نخست از کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه اشرف اصفهان، آثار معماری از دوره ساسانی به همراه سفال‌هایی از قرن چهارم هجری قمری کشف شد. در فصل 3 و 4 بیشتر وقت هیأت باستان شناسی علاوه بر کاوش در محوطه صرف خاک برداری شد. سازه معماری مربوط به قرن 5 و 6 دوره ساسانی در فصل های گذشته کاوش کشف شد که حدس می زنیم مربوط به یک قلعه است.

جعفری زند افزود: در فصل 4 بقایای یک کاخ که بر اساس مستندات توسط اشرف افغان در قرن 12 با روش پیچیده کاخ سازی ساخته و توسط نادرشاه ویران گشته است، نمایان شد. او یکی از اهداف این فصل از کاوش را بررسی این کاخ و روش ساخت آن اعلام کرد و خاطرنشان ساخت که در فصل گذشته فرصت بررسی آن پیش نیامد. در این فصل از کاوش مواد فرهنگی نظیر سفال های مربوط به قرون مختلف کشف اما شی موزه ای قابل ذکری یافت نشد. در این فصل از کاوش در تپه اشرف، آثار معماری از دوره ساسانی مربوط به قرن 5 و 6 و 12 ه.ق بدست آمد.

جعفری با اشاره به شناسایی لایه سلوکی-اشکانی که قدیمی ترین لایه تاریخی است تصریح کرد: یک لنگه کفش متعلق به دوره صفویه که متخصصان در حال مرمت آن هستند و یک سکه مربوط به دوره ساسانی از آثار کشف شده در پنجمین فصل از کاوش در تپه اشرف بود.

تپه اشرف یکی از مهم ترین تپه‌های تاریخی واقع در شرق شهر اصفهان است که گفته می‌شود قدمت آن به دوره پیش از اسلام می‌رسد. این تپه باستانی در نزدیکى پل تاریخى "شهرستان" و در کنار زاینده رود قرار دارد. باستان شناسان معتقدند که تپه اشرف از قدیمی‌ ترین سکونت گاه های مردم اصفهان است.

فصل پنجم کاوش های باستان شناسی در تپه اشرف اصفهان که مجوز آن توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است از نیمه خرداد ماه شروع و تا نیمه تیرماه ادامه دارد.

1