23 ژوئن 2024 - 19:05

رتبه اعتبار پاسپورت ایران! نود و هشتم دنیا

15 مارس 2016 - 17:10 dsfr.ir/p53mh

رتبه اعتبار پاسپورت ایران! نود و هشتم دنیا
فرهنگ نیوز
پاسپورت ایرانی

در جدیدترین گزارش منتشر شده درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف جهان، ایران در کنار اتیوپی، اریتره و سودان در مکان 98 قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، موسسه بین المللی «هنلی و شرکاء» که در حوزه مسائل مربوط به اقامت و شهروندی فعالیت می کند، در گزارش سالانه خود درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف، ویزای آلمان را با 177 امتیاز در مکان نخست قرار داده، این در حالیست که اعتبار ویزای صادر شده از سوی ایران در این گزارش به صورت مشترک با کشورهای اریتره، اتیوپی، نپال، فلسطین و سودان با 37 امتیاز در رتبه 98 قرار دارد.

در این گزارش که هر سال با همکاری انجمن حمل و نقل هوایی بین المللی (IATA) به عنوان دارنده بزرگ ترین پایگاه اطلاعاتی سفر و بر اساس آزادی سفر شهروندان کشورهای مختلف تنظیم می شود، بیش از 200 کشور بررسی و در رتبه های انفرادی یا مشترک 1 تا 104 قرار گرفته اند که این رتبه بندی بر اساس تعداد کشورهایی برآورده شده که شهروندان یک کشور می توانند بدون دریافت ویزا به آنجا سفر کنند.

در گزارش موسسه «هنلی و شرکا» درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف جهان، ایران در حالی به صورت مشترک با کشورهای اریتره، اتیوپی، نپال ، فلسطین و سودان 37 امتیاز در رتبه 98 قرار دارد که تنها کشورهای لیبی، سوریه، سومالی، عراق، پاکستان و افغانستان دارای اعتبار ویزایی پایین تر از ایران هستند.

پس از آلمان که در مکان نخست معتبرترین پاسپورت جهان جای گرفته، کشور سوئد با 176 امتیاز در رتبه دوم را به خود اختصاص داده و جایگاه سوم نیز با 175 امتیاز بصورت مشترک در اختیار کشورهای فنلاند، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس است.

بلژیک، دانمارک، هلند و ایالات متحده آمریکا کشورهایی هستند که با 174 امتیاز مشترکا در جایگاه چهارم گزارش سال 2016 موسسه «هنلی و شرکاء» درباره اعتبار ویزاهای کشورها قرار دارند.

همچنین در جایگاه پنجم کشورهای اتریش، ژاپن، سنگاپور، جایگاه ششم کانادا، ایرلند، کره جنوبی، لوکزامبورگ، نروژ، پرتغال، سوئیس، رتبه هفتم یونان و نیوزلند، رتبه هشتم استرالیا، جایگاه نهم مالت و مکان دهم مجارستان، جمهوری چک و ایرلند قرار گرفته اند.

در میان کشورهای آسیایی بالاترین رتبه در اختیار ژاپن و سنگاپور است که با 173 امتیاز در رتبه پنجم جای گرفته اند و کره جنوبی نیز یکی از کشورهای حاضر در رتبه ششم بالاترین اعتبار پاسپورت در جهان است.

1