ثبت پنج اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست میراث ملی

27 فوریه 2016 - 18:40 dsfr.ir/hl41d

ثبت پنج اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست میراث ملی
دریافتی
قلعه هولاکوخان در شهرستان اسکو، بخش ایلخچی، دهستان جزیره قرار دارد.

پنج اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت و به ثبت ملی رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، فرزین حق پرست گفت: پنج اثر طبیعی آذربایجان شرقی به دلیل دارا بودن قدمت و اهمیت تاریخی، در فهرست میراث ملی ایران قرار گرفتند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی افزود: ثبت این آثار طبیعی در راستای حفظ گونه های ارزشمند طبیعی، پس از تائید شورای ثبت استان و بازدید کارشناسان سازمان به شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی ارسال شد و در نهایت بعد از تحقیقات صورت گرفته، دو غار و سه درخت کهنسال به ثبت ملی رسیدند.

حق پرست تشریح کرد: غاز ایلی کوهول اسکندر، مربوط به دوره سوم زمین شناسی (ژوراسیک) با قدمت 150 تا 200 میلیون سال در روستای اسکندر، غار آغ بلاغ هشترود با قدمت 150 تا 250 میلیون سال، درختان چنار یوزباشی شهرستان اهر، درختان زاویه عجب شیر و درخت لاهیجان با قدمت 170 سال در فهرست میراث طبیعی ملی ایران جای گرفتند.

وی با اشاره به قدمت تاریخی این پنج اثر طبیعی، سالم ماندن این آثار در گذر زمان، قرار گرفتن در فضای مناسب و وجود مسیر دسترسی آسان را از جمله معیارهای انتخاب به منظور ثبت ملی عنوان کرد.

حق پرست تأکید کرد: این آثار پس از رسیدن به ثبت ملی، از هر جهت تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی كشور قرار خواهند گرفت و هرگونه اقدام و عملیاتی كه منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر گردد، از نظر قانونی ممنوع است.

وی خاطر نشان کرد: قرار گرفتن این آثار طبیعی در فهرست میراث ملی تأثیر بسزایی در معرفی این آثار به عنوان بخشی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی خواهد داشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1