10 ژوئن 2024 - 09:52

جزئیات راه اندازی خطوط مسافری جدید از بندر چابهار

14 فوریه 2016 - 12:20 dsfr.ir/r39yh

جزئیات راه اندازی خطوط مسافری جدید از بندر چابهار
ایرنا
چند مرد بومی در حال به آب انداختن قایق در بندر چابهار

قرار است تردد کشتی های خط مسافری چابهار-کراچی، سه روز در هفته انجام شود.

"مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان"

به گزارش تین نیوز؛ سیاوش رضوانی با بیان اینکه از دو سال پیش مذاکراتی از سوی پاکستانی ها با اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان برای راه اندازی خط مسافری چابهار-کراچی آغاز شده بود، اظهار داشت: با تجهیز ترمینال مسافری بندر چابهار به سیستم های امنیتی و رفاهی، خط مسافری بین چابهار-کراچی نیز از سال آینده راه اندازی می شود و قرار است تردد کشتی های  این خط سه روز در هفته انجام شود.

وی افزود: با توجه به اینکه بلوچ های جنوب حدود 30 درصد جمعیت کشور عمان را تشکیل می دهند و همواره در مسیر پاکستان به ایران تردد دارند، و به علت اینکه ممکن است از طریق جاده و ریل مورد حمله اشرار قرار گیرند، راه اندازی خط مسافری بین چابهار-کراچی نیز مورد توجه قرار گرفت.

رضوانی با بیان اینکه راه اندازی خط مسافربری در دریای عمان نیازمند بهره گیری از کشتی های کروز است، افزود: کشتیرانی والفجر در سال 70 یکبار در مسیر چابهار-کراچی اقدام به جابجایی مسافر کرد، اما در آن زمان نوع کشتی های این مجموعه مناسب تردد در دریای عمان نبود.

وی با اشاره به راه‎اندازی آزمایشی خط مسافری چابهار-مسقط، گفت: پس از رایزنی با مقامات عمان قرار شد هر هفته، یک خط مسافری دریایی داشته باشیم، به این ترتیب شرکت «نشنال فری» عمان که یک شرکت بخش خصوصی است برای این کار اعلام آمادگی کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر همین اساس روز 12 بهمن 30 نفر از مدیران و مسئولان این شرکت وارد بندر چابهار شدند تا از امکانات و تجهیزات این بندر از نزدیکی بازدید کنند. علاوه بر آن با برگزاری جلسات مختلف با آنها برای مدیریت بهتر این خط و رفع چالش ها، به توافقات جدیدی دست یابیم.

وی با بیان اینکه تا آماده سازی ترمینال مسافری بندر چابهار، برنامه ریزی کردیم که دو یا سه سفر کوتاه مدت برای ایام نوروز داشته باشیم، گفت: بسته به نیاز مسافران تعداد شناورهایی که در این مسیر تردد می کنند افزایش می یابد اما در ابتدای فعالیت این خط یک فروند شناور فعالیت کند.

رضوانی درباره وضعیت سرمایه گذاری بخش خصوصی برای راه اندازی خطوط مسافری در بندر چابهار، گفت: بخش خصوصی هنوز به فعالیت در زمینه مسافرت های دریایی از بندر چابهار علاقه نشان نداده‎ است.

1