9 ژوئن 2024 - 19:39

کشف آثار معماری سنگ چین در اورامان

13 ژوئن 2015 - 11:10 dsfr.ir/ex1d3

همزمان با شروع عملیات نجات بخشی گسترده در محدوده سد و نیروگاه داریان، از کشف آثار معماری سنگ چین در اورامان خبر داده شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کاوش محوطه برده مار (ده کُن) در دره پل ملا از توابع شهرستان سروآباد استان کردستان، بخشی از برنامه کاوش های نجات بخشی محوطه های فرهنگی تاریخی واقع در محدوده سد و نیروگاه داریان در منطقه اورامان است.

در مراحل نخستین کاوش این محوطه، آثاری از معماری سنگچین همراه با پراکندگی سفال یافت شده که لایه سطحی آن دارای آثاری از دوره اسلامی است. علاوه بر کاوش در این محوطه، مکان های دیگری با آثار دوره های پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی با قدمت بین 12 تا 40 هزار سال پیش و مکان های مربوط به دوره های متأخرتر طی چند ماه اخیر شناسایی شده اند.

برنامه کاوش نجات بخشی در مکان های "پارینه سنگی هجیج محدوده سد و نیروگاه داریان"، کاوش در "مکان های سلین و بررسی محوطه های فرهنگی تاریخی محدوده سد و نیروگاه داریان"، کاوش در "مکان های مرشیخ (پل ملا) و بررسی محوطه های فرهنگی و تاریخی محدوده سد و نیروگاه داریان" و کاوش در "مکان های سوچر و پل ملا و بررسی محوطه های فرهنگی-تاریخی محدوده سد و نیروگاه داریان" به ترتیب با سرپرستی سونیا شیدرنگ، حنان بحرانی پور، امیر ساعد موچشی و فریدون بیگلری انجام می شود.

همزمان با کاوش های باستان شناسی، بررسی های مردم شناسی در محدوده سد داریان به زودی توسط تیمی از مردم شناسان ایرانی و فرانسوی شروع خواهد شد.

1