کشتی گردشگری ایران آماده حرکت است

1 فوریه 2016 - 22:10 dsfr.ir/116uv

کشتی گردشگری ایران آماده حرکت است
ایسنا
کشتی گردشگری ایران آماده حرکت

انتظار می رود اولین کشتی گردشگری اسلامی در سال جاری میلادی در مسیر ایران، مسقط، صلاله و بمبئی فعالیت خود را آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «عبدالحسین خدری»، رئیس شرکت «خدری جهان دریا» در مصاحبه  با سایت گردشگری «توربو نیوز» اعلام کرد، مقدمات راه اندازی کشتی گردشگری اسلامی با حمایت سازمان بنادر و کشتیرانی ایران در حال بررسی است.

وی در جریان دومین نمایشگاه ایران در مسقط که از تاریخ 26 تا 30 ژانویه برگزار شد، در این باره اعلام کرد: هر سفر تفریحی دریایی قرار است بین 7 تا 10 روز و متناسب با گردشگران ایرانی و عمانی برگزار شود.

«خدری» درباره احتمال راه اندازی خط مسافربری دریایی میان ایران و عمان نیز تصریح کرد: از ما خواسته شده که چنین کاری را انجام دهیم، اما مساله این است که کشتی های عمانی بسیار گران و مصرف سوخت بسیار بالایی دارند، بنابراین استفاده از آنها برای حمل و نقل مسافر صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه با اجازه دولت در نمایشگاه مسقط شرکت کرده تا از آن به عنوان سکویی برای تبلیغ گردشگری ایران استفاده کند، گفت: تردیدی نیست که ایران دارای پتانسیل های گردشگری فراوانی است و بسیاری از جاذبه های ایران هنوز برای گردشگران عمانی ناشناخته است، قصد داریم این مقاصد را از طریق توزیع کتابچه به زبان عربی و انگلیسی به بازدیدکنندگان نمایشگاه مسقط معرفی کنیم. به عنوان مثال بازدید از پرسپولیس برای گردشگران اروپایی بسیار حائز اهمیت است، در حالیکه شاید خیلی برای گردشگران عمانی جذاب نباشد.

«خدری» توضیح داد: برای یک گردشگر عمانی بخش های شمالی ایران از قبیل پیست اسکی دیزین جذاب تر است. مناطق شمالی ایران در نزدیکی دریای خزر نیز به سبب جنگل های انبوه، سواحل زیبا و کوه های شگفت انگیز معروف است.

همچنین «محمد محمدزاده»، مدیر آژانس کشتیرانی راه ابریشم نیز که در این نمایشگاه که شرکت کرده معتقد است، مناطق ویژه اسکی برای بسیاری از گردشگران عمانی جذاب خواهد بود و چشمه های آب گرم در مناطق شمالی و غربی نیز از دیگر جاذبه های گردشگری برای بازدید است، به ویژه برای کسانی که در پی آب درمانی سنتی هستند.

وی خاطرنشان کرد، ایران ظرفیت گردشگری بسیار زیادی نه تنها در زمینه گردشگری اوقات فراغت، بلکه در حوزه گردشگری پزشکی و مذهبی با توجه به جاذبه های گردشگری، مکان های مذهبی، بیمارستان های خوب و کادر پزشکی حرفه ای دارد.

با این وجود وی معتقد است به ظرفیت های گردشگری ایران تاکنون خیلی پرداخته نشده و باید بیشتر تبلیغ شود.

براساس اعلام سفارت ایران در مسقط، شمار گردشگران ایرانی در عمان در سال گذشته 10 درصد افزایش داشته و تعداد روادید صادر شده برای عمانی ها جهت حضور در ایران نیز با 37 درصد افزایش همراه بوده است.

سایت "توربو نیوز" همچنین درباره حذابیت های گردشگری ایران نوشت: ایران به کشور چهارفصل معروف است و در هر زمان از سال افراد می توانند از یکی از فصول در مناطق مختلف این کشور لذت ببرند. جدا از مناظر طبیعی فوق العاده از سواحل دریای خزر در شمال تا سواحل خلیج فارس در جنوب، ایران دارای محوطه های منحصر به فرد فرهنگی و ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است که حاکی از تاریخ کهن و غنی این کشور است. از جمله این محوطه ها می توان به پرسپولیس، تخت سلیمان، بیستون، کاخ گلستان، پاسارگاد، شهر سوخته، چغازنبیل و مسجد جامع اصفهان اشاره کرد.

1