مجموعه استراخاتون ثبت ملی می شود

20 ژانویه 2016 - 17:40 dsfr.ir/8g4gi

مجموعه استراخاتون ثبت ملی می شود
spadanabike.ir
قبرستان تاریخی استراخاتون

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان ضمن تایید سرقت سنگی تاریخی از ورودی مجموعه استراخاتون در فلاورجان گفت: به دنبال ثبت این مجموعه در فهرست آثار ملی کشور هستیم.

فریدون الله یاری در گفت و گو با خبرنگار مهر، در ارتباط با سرقت سنگ تاریخی مجموعه استراخاتون واقع در پیربکران فلاورجان اظهار داشت: استراخاتون مجموعه ای تاریخی است که مدیریت و حفاظت و نگهبانی آن تحت نظر انجمن کلیمیان اصفهان می شود.

وی با بیان اینکه این مجموعه که شامل بقعه و گورستان کلیمیان است هنوز در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده، افزود: قطعه سنگی تاریخی شامل کتیبه ای با خط عبری از ورودی این مجموعه به سرقت رفته است که در حال پیگیری مراحل حقوقی، قانونی و انتظامی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه میراث فرهنگی اصفهان بر این مجموعه نظارت دارد، ابراز داشت: قرار است از این پس نظارت و کنترل میراث فرهنگی اصفهان بر این مجموعه بیشتر شود ضمن اینکه به دنبال ثبت این مجموعه در فهرست آثار ملی کشور هستیم.

وی همچنین در ارتباط با ترکیدن لوله آب در مسجد تاریخی کلوان واقع در شهرستان نایین نیز تاکید کرد: این امر موجب آب گرفتگی مسجد شده بود اما آسیب جدی به بافت تاریخی آن وارد نشده و بلافاصله مشکلات مجموعه رفع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1