10 ژوئن 2024 - 00:02

زمین گیری یک سوم ناوگان هوایی کشور

8 ژانویه 2016 - 16:20 dsfr.ir/w40jr

هواپیمایی ماهان

در حال حاضر متوسط سن ناوگان هوایی کشور 22 سال است و حدود یک سوم ناوگان هوایی کشور زمین گیر است.

"معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی"

به گزارش اقتصادنیوز؛ معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی  اظهار کرد: در حال حاضر حدود 250 فروند هواپیما در ناوگان هوایی کشور فعال است.

محمد خداکرمی با بیان اینکه هم اکنون متوسط سن ناوگان هوایی کشور 22 سال است، گفت: در حال حاضر حدود یک سوم ناوگان هوایی کشور زمین گیر است.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی با اشاره به اینکه شرکت های هواپیمایی در تعمیر و نگهداری هواپیما پیشرفت های مناسبی داشته اند، بیان کرد: البته آمار تعداد هواپیماهای زمین گیر مدام در حال تغییر است به هر حال یک روز زمان چک هواپیمایی فرا می رسد و از سوی دیگر هواپیمایی، از چک های رده های مختلف خارج می شود.

بنا بر این گزارش این تعداد هواپیمای زمین گیر در حال تعمیرات اساسی بوده و یا برنامه چک دارند و منتظر ورود قطعه از خارج هستند؛ البته به ادعای یکی از کارشناسان صنعت حمل و نقل هوایی، یکی از دلایل زمین گیری این هواپیماها، وضعیت نامطلوب اقتصادی شرکت های هواپیمایی است.

خداکرمی درباره خرید هواپیماهای روسی نظیر سوخو و توپولف و تقاضای شرکت های هواپیمایی داخلی در این باره اظهار داشت: فعلا درخواستی از سوی شرکت های هواپیمایی برای خرید این هواپیما ها به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نشده است.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی اضافه کرد: شرکت های هواپیمایی برای خریداری هر نوع هواپیما باید مجوزهای سازمان هواپیمایی کشوری را اخذ کنند.

پیش از این معاون نخست وزیر روسیه از احتمال صادرات 100 فروند هواپیمای مسافربری سوپرجت سوخو به ایران خبر داده بود. بنا به ادعای دیمیتری روگوزین، طرف ایرانی تمایل دارد تا این تعداد هواپیما از روسیه دریافت کند و در صورت نهایی شدن این تصمیم، هواپیماهای مسافربری سوخو طی پنج سال آینده به ایران تحویل خواهد شد.

1