10 ژوئن 2024 - 11:02

مروری بر صنعت توریسم در سال 2015

31 دسامبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/xf3tt

برج ایفل از نتایج کنفرانس تغییر اقلیم در پاریس استقبال می کند

دنیای گردشگری چه رویدادهایی به خود دید و چه تجربه هایی را پشت سر گذاشت؟ سال 2015 را بررسی کرده ایم.

تا ساعاتی دیگر شادمانی و جشن های آغاز سال نو میلادی بخش بزرگی از جهان را فرا می گیرد. قبل از آن که 2016 از راه برسد، در این نوشته بررسی کرده ایم که در دوازده ما گذشته دنیای گردشگری چه رویدادهایی به خود دید و چه تجربه هایی را پشت سر گذاشت.

تغییر اقلیم

هر چند دیر اما سرانجام جامعه جهانی به عواقب تغییرات آب و هوا نگاهی عمیق تر انداخت و توافقی تاریخی بر این موضوع در کنفراس COP21 پاریس به دست آمد. این توافق که طی آن برای اولین بار تقریبا تمامی کشورهای جهان متعهد به کاهش گازهای آلاینده شدند، پایانی تاثیرگذار برای 2015 بود و نویدبخش آگاهی بیشتر دولت ها به مسئله تغییر اقلیم و انجام اقداماتی در سال 2016.

گردشگری، صنعتی تاثیرگذار در جهان است و لازم است نهادها و شرکتهای فعال در آن نیز بخشی از راه حل باشند. مفاد این سند در سازمان های بین المللی گردشگری از جمله شورای جهانی سفر و گردشگری  (WTTC) انعکاس یافت. این سازمان در گزارش های خود عنوان کرده است به مسئله تغییرات اقلیم توجه داشته و مندرجات سند جهانی تغییرات اقلیم موسوم به توافق پاریس را پاس می دارد.

صنعت هوایی نیز همچنان به دنبال راه هایی جهت بهینه کردن مصرف سوخت و به کار گیری سوخت های جایگزین برای جابجایی 2 میلیارد گردشگر بین المللی پیش بینی شده در سال 2035 است. تحقیقات این صنعت بر روی سوخت های زیستی (Biofuels) در جهان پیشتاز است.

توجه به جوامع و فرهنگ های محلی

mekongresponsibletourism.org

جوامع بومی و فرهنگ های محلی نیز یکی از موضوعات داغ امسال همانند چند سال گذشته بود. مرکز سفر مسوولانه (responsibletravel.org) گزارش هایی از توجه هر چه بیشتر شرکت های گردشگری و گردشگران به مباحث مرتبط با محیط زیست و جوامع محلی منتشر کرده است. این موضوع در داخل کشور با توجه به بوم گردی همراه بوده است. دنیای سفر در این زمینه گزارش هایی از گردشگری جامعه محور و اهمیت آن منتشر کرده است.

موبایل و تکنولوژی

سال 2015 توام با رشد استارت آپ های گردشگری و اپلیکیش های مختلف موبایل بود. اپلیکیشن هایی که تلاش می کنند تجربه سفر را ساده تر کنند. گوشی های موبایل هر چه بیشتر و بهتر به این سمت حرکت کردند که سفر را برای مسافران راحت تر و خاطره انگیزتر کنند.

رشد اینستاگرام همانند گذشته ادامه یافت و کاربران آن از مرز 400 میلیون نفر گذشت و بدون تردید به ابزاری قدرتمند در بازاریابی گردشگری شده است. سلفی گرفتن و اشتراک عکس ها در اینستاگرام را اکنون هم مسافران دوست دارند و هم عرضه کنندگان خدمات گردشگری.

در این سال هتل هیلتون از تکنولوژی جدید خود موسوم به هتل های بدون کلید رونمایی کرد. طرحی که در آن گوشی موبایل اقامت کنندگان در هتل، همان کلید اتاق شان است..

مقاصد جدید

برقراری روابط سیاسی بین آمریکا و کوبا، گردشگران بسیاری را به کوبا گسیل کرد و توافق قدرت های 5+1 و ایران، بار دیگر ایران را در لیست مقاصد پیشنهادی مراجع معتبر قرار داد. دنیای سفر از رونق گردشگری در پساتحریم، بسیار نوشته است.

باید دید که در سال 2016 صنعت توریسم چه چیزهایی را به دنیا عرضه خواهد کرد.

پ.ن.: در تنظیم این گزارش از A Year in Review: Travel & Tourism in 2015 کمک گرفته شده است.

1