معاون میراث فرهنگی یزد:

خانه معین الدین حاج صدر در فهرست آثار ملی ثبت شد

28 دسامبر 2015 - 15:20 dsfr.ir/ik43z

خانه معین الدین حاج صدر در فهرست آثار ملی ثبت شد
عصرایران
خانه تاریخی معین الدین حاج صدر

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: خانه پهلوی سید معین الدین حاج صدر واقع در شهر یزد با شماره 31337 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد، محسن ذاکری نیا اظهار داشت: این خانه متعلق به دوران پهلوی و شامل دو قسمت محل سکونت شخص حاج معین الدین و محل سکونت پسر او بوده است.

وی عنوان کرد: این خانه تاریخی دارای دو ورودی است که ورودی اصلی در ضلع غربی قرار دارد و پلان بنا مستطیل شکل است و بعد از ورودی یک راهرو قرار دارد که در ضلع جنوبی به حیاط راه می یابد.

وی افزود: ضلع جنوبی بنا با تغییرات کلی شامل پوشاندن تالار و تبدیل آن به اتاق با سه پنجره رو به حیاط بوده است که در زیر این قسمت زیرزمین وجود دارد و اتاق ها در ضلع های شمالی و جنوبی و غربی هستند و ضلع شرقی دارای سه ایوان نما با ستون های آجری است که همگی طاق هلالی دارند و دیوارشان با گچ پوشیده شده است و حدود نیم متر توسط پله هایی با سطح حیاط فاصله دارند و سمت راست این ضلع ورودی یک اتاق است.

ذاکری نیا، همجواری با مسجد جامع اهرستان و اینکه خانه متعلق به یکی از متمولین و بازرگانان محله اهرستان است و در محل شهرت فراوان دارد را از ویژگی های شاخص این بنا دانست و افزود: خانه حاج صدر برای استفاده مسکونی طراحی و احداث شده و هم اکنون با حفظ هویت، محل برپایی روضه خوانی در ایام محرم است.

وی اظهار داشت: محله اهرستان که این خانه تاریخی در آن واقع شده، یکی از محلات قدیمی یزد است و مسجدجامع اهرستان که مربوط به سده هشتم هجری قمری است، از جمله عناصر شاخص این محله به شمار می رود.

ذاکری نیا یادآور شد: چون بنا از جمله عناصر تشکیل دهنده بافت تاریخی یزد است، حریم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتی تبعیت می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1