نامه انجمن های میراث فرهنگی به رییس جمهور:

وضعیت میراث فرهنگی در «لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه» نگران کننده است

26 دسامبر 2015 - 21:20 dsfr.ir/qx4lw

وضعیت میراث فرهنگی در «لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه» نگران کننده است
میثم رودکی
هم اندیشی چگونگی تحقق مبانی برنامه ششم توسعه

در متن کامل لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه یکی از مهم ترین صنایع درآمدزای کشور را از یاد بردند یا شاید هم نیازی به توجه بیشتر به آن ندیدند!

به گزارش دنیای سفر؛ متن کامل لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه شنبه 21 آذر منتشر شد. اما آنچه مربوط به حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، تبصره 35 و 37 و به طور ویژه تبصره 36 است. نکته قابل توجه در حوزه «میراث فرهنگی» و در این تبصره، واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری هاست؛ و در نظر نگرفتن حداقل ها برای حوزه‌ صنایع دستی!

در همین رابطه شماری از انجمن های حوزه میراث فرهنگی طی نامه ای به رئیس جمهور، نگرانی خود را نسبت به وضعیت میراث فرهنگی در «لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه» در میان گذاشتند. متن نامه بدین شرح است:

به نام خدا

محضر رییس جمهور محترم، جناب آقای دکتر حسن روحانی

با سلام و تحیات

طی روزهای گذشته «لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه» در رسانه های کشور انتشار یافت. با وجود این که بخش ناچیزی از این سند به موضوع میراث فرهنگی و گردشگری اختصاص دارد، اما نگرانی های به حق و عمیقی را درباره سرنوشت میراث فرهنگی در میان جامعه متخصصان و کارشناسان دامن زده است. نگارش این نامه در پیوند با این موضوع و برخاسته از این باور است که نگرانی مان را نسبت به چالش بزرگ و خطیری که در این برنامه پیشِ رویِ «میراث فرهنگی» کشور قرار دارد با رییس جمهور محترم در میان بگذاریم.

به خوبی آگاه هستید که طی 8 سال گذشته و به ویژه طی دولت دهم با اتخاذ تصمیم های ویرانگر و ناکارشناسانه (که اوج آن چندپاره شدن و انتقال سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تهران به چند شهر و شهرستان بود) چه سرنوشت تلخ و غم انگیزی برای میراث بانان و میراثِ مظلومِ فرهنگی کشور رقم خورد.

اکنون نیز به جای تعریف بسته های حمایتی از میراث فرهنگی و طبیعی (دست کم عوارض و مالیات) در شهرداری ها و وزارت خانه ها شاهد تقلیل برنامه های حوزه میراث فرهنگی به موضوع «واگذاری اماکن تاریخی (به استثناء نفایس ملی) به شهرداری ها» (آن هم شهرداری ها با آن پیشینه روشن در برخورد نادرست با میراث فرهنگی) هستیم، که نه تنها نشانه مغفول واقع شدن اهمیت موضوع میراث فرهنگی در برنامه مذکور است، بلکه طرحِ ناپخته و بداهه چنین موضوعی به خودی خود وضعیت شکننده میراث فرهنگی کشور را که طی سال های گذشته آسیب های ویرانگری را تجربه کرده و هنوز جراحت های آن ترمیم نشده، به مراتب بدتر و ناگوارتر خواهد کرد. به ویژه آن که اجرای این بند از شمول جزء 3 ماده 115 قانون محاسبات عمومی کشور، که فروش آثار و بناهای تاریخی را جایز نمی دانست، نیز مستثنی اعلام شده است؛ آن هم در حالی که نفایس ملی در قانون ما تعریف نشده است و به این ترتیب چوب حراج است که بر بناهای تاریخی ما زده می شود. کاری که از مدت ها پیش شروع شده و می رود تا رویه ای قانونی هم بگیرد.

بی تردید سکوت مسؤولان مربوط یا پافشاری شان بر ارائه چنین موضوعی زمینه ساز آسیب های به مراتب عمیق تری در این حوزه خواهد شد و کارنامه دولت یازدهم در حوزه میراث فرهنگی را حتی پایین تر از مدیریت های دولت دهم ترسیم خواهد کرد.

از آنجا که در این نامه مجال شرح جزییات این موضوع نیست، صرفا از آن مقام محترم تقاضا داریم طی دستوری عاجل لزوم رسیدگی به دغدغه های کارشناسان در خصوص مسأله مهم «میراث فرهنگی» در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه را، که موضوعی ملی و بشری بوده و به طور مستقیم در سرنوشت کشور و ملت ما تأثیرگذار است، به مسؤولان ذیربط متذکر شوید.

با آرزوی کامیابی شما در کارهای تان

شماری از انجمن های حوزه میراث فرهنگی:
مرکز توسعه راهبردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملل
دیده بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران
انجمن فرهنگی افراز
انجمن توانمندی ها، خدمات و توسعه گردشگری ایران
انجمن پیشگامان صنعت گردشگری و هتلداری صبا
انجمن راهنمایان گردشگری آذربایجان غربی
انجمن راهنمایان و فعالان گردشگری استان کرمانشاه
انجمن کامبادن
انجمن مهرگان
بنیاد فردوسی
خانه عصر باستان
انجمن میراث بانان زنده رود
انجمن دوستداران میراث فرهنگى صنایع دستى و گردشگرى دماب
انجمن بانوان دشت خورشید
انجمن دوستداران میراث فرهنگی هوتو
كانون پارس فرهنگ الیگودرز
انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نجف آباد
انجمن بوم آب و آفتاب

1