17 آوریل 2024 - 19:40

تعیین قیمت بلیت هواپیما حداکثر 20 درصد بالاتر از نرخ های قبلی

26 دسامبر 2015 - 14:50 dsfr.ir/dm546

تعیین قیمت بلیت هواپیما حداکثر 20 درصد بالاتر از نرخ های قبلی
آژانس مسافرتی کتیبه گشت
دفتر آژانس هواپیمایی کتیبه گشت اصفهان

قیمت بلیت هواپیما در بازه ای از 50 درصد پائین تر از نرخ قبلی تا حداکثر 20 درصد بالاتر از نرخ های قبلی تعیین می شود.

به گزارش دنیای اقتصاد، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: آزادسازی قیمت بلیت هواپیما طبق قانون برنامه پنجم توسعه اجرایی شد و سازمان هواپیمایی کشوری بعد از مدت ها بحث و بررسی کارشناسی، به این نتیجه رسید که این قانون را برای اجرا ابلاغ کند.

مقصود اسعدی سامانی افزود: با اجرایی شدن این قانون، نرخ ها متفاوت شده اند و شرکت های هواپیمایی، بسته به مقطع زمانی سفر و فاصله خرید بلیت تا زمان سفر، کلاس های نرخی متفاوتی تعریف کرده اند که در آن بلیت در بازه ای از 50 درصد پائین تر از نرخ قبلی تا حداکثر 20 درصد بالاتر از نرخ قبلی فروخته می شود.

وی با اشاره به نکاتی که از سوی شورای رقابت درباره آزادسازی نرخ بلیت مطرح شده بود، تصریح کرد: نکات مطرح شده از سوی شورای رقابت، همگی در دستورالعمل آزادسازی نرخ بلیت پیش بینی شده است؛ از جمله اینکه گفته بودند در مسیرهایی که فقط یک شرکت هواپیمایی حضور داشته باشد، رقابت معنا پیدا نمی کند و نباید در آن مسیر آزادسازی اجرا شود.

وی اظهار کرد: طبق دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوری برای آزادسازی نرخ بلیت، نرخ بلیت مسیرهایی آزاد شده است که حداقل سه شرکت هواپیمایی در آن پرواز داشته باشند؛ یعنی دغدغه هایی شورای رقابت مورد توجه قرار گرفته است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: مسیرهای دیگری که نرخ بلیت انها آزاد شده، مسیرهای منتهی به فرودگاه های کیش، قشم و شهرهای نفتی است که عمدتا همه پروازهای آن، به صورت دربست و چارتری و طی قراردادهایی بین شرکت ملی نفت و سازمان های زیرمجموعه با شرکت های هواپیمایی، انجام می شود.

اسعدی سامانی، اضافه شدن مسیرهای جدیدی که فعلا هیچ شرکت هواپیمایی در آن مسیر حضور ندارد را یکی از دیگر شاخص های آزادسازی عنوان و تصریح کرد: با آزادسازی نرخ بلیت در مسیرهای کم رفت و آمد، سعی شده است زمینه و انگیزه فعالیت در این مسیرها برای شرکت های هواپیمایی ایجاد شود.

وی به مردم توصیه کرد فقط از طریق شرکت های هواپیمایی یا آژانس های دارای مجوزی که با شرکت ها قرار داد مستقیم دارند، به تهیه بلیت بپردازند و برای اطلاع از نرخ بلیت نیز به سایت های شرکت های هواپیمایی مراجعه کنند.

1