در بازدید مدیر منطقه ویژه اقتصادی آستاراخان روسیه از منطقه آزاد انزلی مطرح شد:

گسترش همکاری ها در حوزه گردشگری دریایی

21 دسامبر 2015 - 17:20 dsfr.ir/6d1gn

گسترش همکاری ها در حوزه گردشگری دریایی
گیل نگاه
دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با رییس منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با سرگی میلو شکین رییس منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه دیدار کرد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در دیدار با سرگی میلو شکین رییس منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه با اشاره به ظرفیت ها، توانمندی ها و برنامه های سازمان متبوع خود برای گسترش همکاری های اقتصادی دو منطقه اظهار داشت: می بایست با همکاری دو کشور از ظرفیت های ترانزیتی به ویژه کریدور شمال-جنوب که موجبات افزایش درآمد ارزی می گردد بهره مند شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، رضا مسرور با تاکید بر حجم پایین مبادلات تجاری روسیه با ایران و ظرفیت های فراوانی که برای رشد این همکاری ها و مبادلات تجاری وجود دارد تصریح کرد: یکی از اهداف  انعقاد تفاهمنامه همکاری منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه لوتوس آستاراخان توسعه همکاری ها با توجه به ظرفیت های دو کشور و کاهش موانع پیش روی مبادلات تجاری به منظور افزایش آن می باشد.

مدیرعامل سازمان به منافع حاصل از تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورهای خزر پرداخت و خاطرنشان کرد: نیازهای این کشورها توسط کالاهای کشورهای همسایه قابل تامین است و ما آمادگی داریم بسیاری از نیازهای کشور روسیه را از طریق کالاهای ایرانی و با استفاده از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی تامین کنیم.

مسرور سابقه حمل و نقل و کشتیرانی مابین آستاراخان و انزلی را طولانی دانست و اظهار داشت، با توجه به فعالیت شرکت های بازرگانی، حمل و نقل و ظرفیت های گردشگری گیلان و انزلی علاقمند هستیم که در حوزه گردشگری دریایی نیز همکاری ها را گسترش دهیم و با توجه به امکانات منطقه ویژه لوتوس به عنوان منطقه ای با توانمندی ساخت کشتی های مختلف پیشنهاد می کنم اقدامات های لازم برای ایجاد خط کشتیرانی آستاراخان-باکو-انزلی صورت پذیرد.

مسرور در پایان وجود دو شهرک صنعتی با بیش از 120 واحد فعال تولیدی، فعالیت تالار اقتصادی بورس کالا در انزلی، واحد های کشتی سازی، تعمیرات کشتی و مجتمع های تجاری در این منطقه را فرصت خوبی برای گسترش همکاری ها ارزیابی کرد.

سرگی میلو شکین مدیر منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه با اشاره به اینکه این دیدار نشانه های خوبی است که امیدواریم با برگزاری چنین جلساتی و توسعه تعاملات، توافقات صورت گرفته در خصوص گسترش همکاری ها را اجرایی نماییم اظهار داشت: مطمئن هستم با عزم و روحیه همکاری که در مدیران منطقه آزاد انزلی مشاهده کردم و ظرفیت های فراوانی که برای همکاری دو منطقه وجود دارد مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور گسترش می یابد.

وی با اشاره پتانسیل های دو منطقه در خصوص توسعه همکاری های بندری و ترانزیتی تاکید کرد: ما علاقمند هستیم کریدور نستراک “شمال-جنوب“ را که برای ما اهمیت استراتژیک دارد برای انتقال محصولات و کالاهای روسیه به کشورهای حاشیه خلیج فارس و جنوب آسیا فعال کنیم و این کریدور که در تجارت قدمت زیادی داشته را با همکاری دو منطقه دوباره احیا کنیم.

مدیر منطقه ویژه لوتوس با بیان اینکه زیرساخت های مناسبی و طرح توسعه ای خوبی در منطقه آزاد انزلی احداث شده ادامه داد: برای گسترش همکاری ها آمادگی کامل داریم چرا که معتقدیم گسترش مبادلات تجاری به نفع هر دو کشور است و ایران و انزلی برای کشور ما یک شریک مناسب اقتصادی است و در تلاش هستیم که زیرساخت ها و حجم کالاها را افزایش دهیم.

سرگی میلوشکین راه اندازی کریدورهای تجاری، سرمایه گذاری های مشترک شرکت های بخش خصوصی دو کشور در توسعه حمل و نقل آبی و معرفی توانمندی های دو منطقه به فعالان اقتصادی را از دیگر زمینه های همکاری مشترک اعلام کرد. و افزود: کارخانجات کشتی سازی در منطقه ویژه لوتوس در حال فعالیت هستند و توسعه صنعت کشتی سازی از اولویت های ما است و از سال آینده سرمایه گذاری شرکت های مختلف اروپایی در منطقه ویژه ما آغاز خواهد شد.

وی در پایان پیشنهاد کرد چالش های پیش رو گسترش همکاری ها و توسعه مبادلات در کمسیون مشترک دو کشور که در بهمن ماه برگزار می شود مطرح شود تا این موانع برطرف گردد.

گفتنی است پس از این دیدار مدیر منطقه ویژه لوتوس آستاراخان و کنستانتین آلکسوو سرکنسول روسیه در رشت وهیأت همراه از مجتمع بندری کاسپین، فازتجارت و گردشگری، محدوده بندری و شهرک های صنعتی منطقه و مرکز تفریحات دریایی بازدید کردند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1