شورای شهر دستور توقف انبوه سازی در منطقه 22 تهران را صادر کرد

15 سال فرصت سوزی در قطب گردشگری پایتخت

10 دسامبر 2015 - 08:30 dsfr.ir/sv11o

15 سال فرصت سوزی در قطب گردشگری پایتخت
sadaf22.com
پروژه برج سازی در کنار دریاچه خلیج فارس

در پانزده سال گذشته، منطقه 22 تهران، به جای آن که قطب گردشگری پایتخت شود به منطقه ای برای ساخت برج و مجتمع های تجاری تبدیل شده است.

"گزارش شورای شهر تهران"

روز سه شنبه گزارشی در صحن علنی شورای شهر تهران ارائه شد که نشان می داد در 15 سالی که از تاسیس منطقه 22 گذشته است، فعالیت های اجرایی آن کاملا بر خلاف جهت برنامه مصوب منطقه 22 بوده است و در این سال ها مجوزهایی که از سوی شهرداری در این منطقه صادر شده با اهداف تاسیس این منطقه همخوانی نداشته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، ایجاد منطقه 22 در سال 76 مطرح و در سال 78 تصویب شد و در سال 79 شهرداری منطقه 22 تاسیس شد، این منطقه 6 هزار هکتار محدوده شهری و 18 هزار هکتار حریم شهری و 10 درصد مساحت شهر تهران را تشکیل داده است. بر اساس پیش بینی ها قرار بود 16 درصد منطقه را بافت مسکونی و 84 درصد آن را سطوح خدماتی و رفاهی و تفریحی و فرهنگی و آموزشی و گردشگری تشکیل دهد.

این منطقه بر اساس طرح تفصیلی باید قطب گردشگری تهران باشد تا نیازهای رفاهی گردشگری و تفریحی شهر تهران را برطرف کند، بر همین اساس پروژه های بسیاری از جمله آبشار تهران، دریاچه خلیج فارس، شهربازی هزار و یک شهر در این منطقه طراحی شد اما وضع موجود این منطقه که 10 درصد مساحت تهران را شامل می شود، نشان می دهد تاکنون نزدیک به نیم میلیون نفر در برج های مسکونی این منطقه مستقر شده اند. همچنین انبوه مجتمع های تجاری در حال ساخت نشان می دهد که فرصت تفریح و گردشگری در این منطقه که قرار بود برای کل شهر تهران کاربری داشته باشد از دست رفته است.

بر اساس طرح تفصیلی منطقه 22 باید قطب گردشگری تهران باشد تا نیازهای رفاهی گردشگری و تفریحی شهر تهران را برطرف کند، بر همین اساس پروژه های بسیاری از جمله آبشار تهران، دریاچه خلیج فارس، شهربازی هزار و یک شهر در این منطقه طراحی شد

بر اساس گزارش شورای شهر تهران یک پنجم ساخت و سازهای شهر تهران در این منطقه در حال انجام است و استقرار مجتمع های مسکونی و تجاری فراوان هیچ چشم انداز خوبی برای آینده این منطقه باقی نگذاشته است اما آن چه موضوع را نگران کننده تر می کند بحث حمل و نقل عمومی است که باید از هم اکنون حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک چاره ای براین موضوع بیندیشد.

یکی از مشکلات اصلی غربی ترین منطقه پایتخت عمل نکردن شرکت های انبوه ساز به تعهدات شان نسبت به مسائل رفاهی شهروندان است. مشکلاتی همچون نبود سند، افت فشار آب، نداشتن شبکه فاضلاب، فرسودگی، نبود روشنایی معابر و همچنین آب شرب منطقه22 از استانداردهای لازم برای مصارف شهروندان برخوردار نیست به طوری که بیشترین مصرف آب معدنی در تهران را شهروندان منطقه 22 دارند.

بر اساس بررسی های شورای شهر تهران، پیش بینی جمعیت بالای 500 هزار نفری در آینده با بعد مسافت و انجام پروژه های بزرگی مانند هزار و یک شهر و قرار گرفتن در مسیر تردد تهران – کرج حضور بزرگراه های متعدد در منطقه در صورت نبود مترو در منطقه، معضلات خودروهای تک سرنشین و ناوگان حمل و نقل جاده ای اضافه خواهد شد که سبب افزایش ترافیک و آلودگی هوا و هزینه بالا در اتلاف وقت مردم می شود تا مزیت منطقه برای زیست بهتر شهری و زندگی سالم را زیر سوال می برد. پروژه های گردشگری منطقه مانند دریاچه خلیج فارس به دلیل کمبود پارکینگ ساکنان منطقه را دچار مشکل زیادی کرده است تا آنجا که برخی از ساکنان این منطقه برای خروج از منازلشان دچار مشکل می شوند.

اتمام پروژه های نیمه تمام منطقه مانند پل ورودی شهید خرازی به اردستانی و زیرگذر آزادشهر، پیگیری شبکه آب و فاضلاب در منطقه، پیگیری آموزش و پرورش مستقل و فقر بیش از حد مدارس، توجه به حمل و نقل عمومی منظم و منسجم، راه اندازی قطار سبک شهری، جلوگیری از خشک شدن باغات کوهک و وردآورد، جلوگیری از تراکم مراکز تجاری بیش از حد در منطقه و ادامه خط 6 مترو از منطقه 5 شهرک نفت به منطقه 22، هشت مساله اصلی غربی ترین منطقه تهران است. در جلسه روز گذشته شورای شهر تهران به خطری دیگری که این منطقه را تهدید می کند نیز اشاره شد. پروانه های ساختمانی که پیش از این صادر شده اند اما هنوز سازندگان اقدام به ساخت آن نکرده اند.

علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران به محدود شدن دید دریاچه شهدای خلیج فارس هم به عنوان یکی دیگر از مشکلات این منطقه اشاره کرد و گفت: در مقابل دریاچه خلیج فارس شیب ساخت وساز رعایت نشده، بنابراین این دریاچه هیچ دیدی برای ساختمان های اطراف آن ندارد در حالی که باید ساختمان های بلند در انتها و ساختمان ها کوتاه تر در حاشیه دریاچه ساخته می شد.

در مقابل دریاچه خلیج فارس شیب ساخت وساز رعایت نشده، بنابراین این دریاچه هیچ دیدی برای ساختمان های اطراف آن ندارد در حالی که باید ساختمان های بلند در انتها و ساختمان ها کوتاه تر در حاشیه دریاچه ساخته می شد.

او با اشاره به زمین هایی که پروانه ساخت دریافت کرده و عوارض خود را پرداخت کرده اند، گفت: این ساختمان ها خطر آینده منطقه 22 است.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران برای جلوگیری از وضعیت پیش آمده برای این منطقه و احیای بافت گردشگری در این جلسه درخواست کرد که انبوه سازی جدید را متوقف و در پروانه های مسکونی و تجاری که صادر شده اما هنوز اقدام به ساخت وساز نکرده اند تجدیدنظر کنند.

او با بیان اینکه منطقه 22 برای شرایطی که در حال حاضر دارد، پیش بینی نشده بود، گفت: قرار بود این منطقه کمبود سرانه های خدمات شهری و مراکز تفریحی شهر را برطرف کند، اما در حال حاضر چندین هزار واحد تجاری در این منطقه ساخته شده که بسیار خطرناک است.

او با بیان اینکه باید تمامی ساخت  وسازها در منطقه 22 متوقف شود، حتی ساخت و سازهایی که از پیش پروانه ساختشان صادر شده، گفت: باید منطقه 22 بر اساس طرح تفصیلی جدید ساخته شود.

چمران ادامه داد: در حال حاضر بیشتر ساخت و سازهای این منطقه را مسکونی و تجاری تشکیل می دهد که باید در آن تجدیدنظر شود.

رئیس شورای شهر تهران افزود: اعضای شورای شهر تهران نکات مورد نظر خود را به هیات رئیسه ارائه کنند تا در این زمان که کمیسیون ماده 5 در حال تصویب بازنگری تغییرات طرح تفصیلی است، این موارد نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

او تاکید کرد: برج سازانی که 400 واحد مسکونی می سازند باید به فکر فراهم کردن سرانه های خدماتی و آموزشی نیز باشند و شهرداری نباید تا زمان تامین این سرانه ها، به آنها پایان کار بدهد.

پیش از این شورای عالی شهرسازی و معماری پس از اطلاع از این که تهران از سمت غرب و منطقه 22 در حال نزدیک شدن به شهر کرج است و فاصله حریم تهران و کرج در عمل در حال حذف شدن است دستور توقف برج سازی در این منطقه را داد تا طرح تفصیلی ویژه ای برای این منطقه تدوین شود که این مصوبه شورای عالی شهرسازی به استانداری تهران، شورای شهر و شهرداری تهران ابلاغ شده بود. اما گزارش سه شنبه شورای شهر ظاهرا نشان می دهد به این مصوبه کم توجهی شده است.

دیدگاه ها

  • hadad 11 دسامبر 2015 - 21:40

    یعنی اعضای محترم شورا تا کنون خبردار نبودند؟!!! منطقه 22 در غرب تهران واقه شده که آلودگی خود را روی تهران می آورد و برج های ان سرعت بادهای غربی شرقی را کند می کند. دریاچه بهانه ای برای سودجویی از زمین های اطراف آن شدو پارک جوانمردان نیز برای برج های اطراف ان ساخته شده است!!!

1