4 ژوئیه 2020 - 06:48

مرمت کاخ اختصاص کوروش با همکاری کارشناسان ایرانی و ایتالیایی

1 دسامبر 2015 - 16:30 dsfr.ir/es2m5

مرمت کاخ اختصاص کوروش با همکاری کارشناسان ایرانی و ایتالیایی
تیشینه
کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد

عملیات حفاظت در کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد با همکاری مشترک هیات ایتالیایی و ایرانی در حال انجام است و بر این اساس بخشی از ستون های این کاخ نیز مورد مرمت قرار گرفته اند.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان این مطلب گفت: تا کنون طی دو فصل حضور هیات ایتالیایی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد (در بهار و پاییز 94) علاوه بر انجام مستندنگاری در آرامگاه کوروش و کاخ اختصاصی، عملیات حفاظت و مرمت در این دو بنا نیز دنبال شد. به ویژه در کاخ اختصاصی طی عملیات حفاظتی و دقیقی که در حال انجام است، حفاظت از پایه ستون های فرسوده این کاخ که متشکل  از سنگ های سیاه رنگ است با هدف استحکام بخشی قطعات از هم پاشیده و در معرض خطر آن انجام می شود.

حمید فدایی افزود: تا کنون تعداد 9 پایه ستون کاخ اختصاصی از مجموع 30 پایه ستون تالار اصلی این کاخ که به شدت دچار هوازدگی و فرسایش بوده و در وضعیت نامناسب حفاظتی قرار داشته، مرمت شده و همچنین بخشی از رسوبات و لایه های سیمانی موجود بر روی نقوش برجسته دو درگاه اصلی این کاخ مورد پاکسازی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: مرمت این درگاه های منحصر بفرد که با نقوش برجسته ای از دوره حکومت کوروش همراه است، با هدف نمایان ساختن ارزش های منحصر به فرد و کیفیت اصالت این دست ساخته ها دنبال می شود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد: علاوه بر آن در حال حاضر عملیات حفاظت از ماسه سنگ های فرسوده کف این کاخ که زمانی فونداسیون تالار اصلی این کاخ را تشکیل می داده در حال انجام است.

فدایی ادامه داد: در فصل جاری حضور هیات ایتالیایی متخصصین از ایتالیا با گرایش های مرمت، معماری، فیزیک، شیمی، مستندنگاری (شامل عکاس و نقشه بردار)، بیولوژی و زمین شناسی، در کنار متخصصین ایرانی به بررسی مشکلات یادمان های سنگی محوطه و گفتگو و تبادل نظر در زمینه روش های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می پردازند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1