3 اکتبر 2021 - 09:51

بابلسر، پایلوت تابلو به دستان اجاره ویلا

16 نوامبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/mq9qq

بابلسر، پایلوت تابلو به دستان اجاره ویلا
ویلامسکن
خانه مسافری در شمال کشور

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران بعد از ظهر دوشنبه در کمیسیون فرعی امنیت گردشگری در فرمانداری بابلسر با بیان اینکه بر اساس آیین نامه ابلاغی، مراکز ساحلی و دریایی به عنوان تأسیسات گردشگری معرفی شده اند، اظهار کرد: بر این اساس، برای تمام این مراکز می توان مجوز خانه مسافر صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهران حسنی با اشاره به اینکه خانه مسافر از چهارم شهریور ۱۳۹۴ در حال اجراست گفت: کلیه اقامتگاه هایی که بدون مجوز به مسافر خدمات ارائه می کنند بر اساس آئین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها جزء تأسیسات گردشگری محسوب می شوند و کسانی که می خواهند در این راستا فعالیت کنند الزام به اخذ مجوز هستند.

حسنی گفت: پیگیری لازم برای اخذ مجوز ساماندهی خانه مسافر از هشت سال پیش آغاز شده بود و ۱۸ استان پیگیر آن بوده اند و برای اینکه متقاضی تأسیسات گردشگری ایجاد کند باید کاربری آن توریستی باشد اما در طرح خانه مسافر بعد از تائید می توان از ۱ ماه تا زیر یک سال مجوز فعالیت صادر کرد.

حسنی مزایای اجرای طرح خانه مسافر را بهبود در نظارت اقامتگاه های دانست و اظهار کرد: با ورود میراث فرهنگی به بحث ساماندهی خانه مسافر هم امنیت صاحبان خانه و امنیت مسافر حفظ می شود.

این مسئول با بیان اینکه شهرستان بابلسر به عنوان پایلوت ساماندهی تابلو به دستان در نظر گرفته شده است گفت: در بحث ساماندهی تابلو به دستان شهرستان بابلسر در غالب شرکت تعاونی اعلام استقلال کرده و در صورت موفق بودن این طرح، در شهرهای دیگر استان بهره برداری خواهد شد.

معاون گردشگری میراث فرهنگی مازندران گفت: از ۴۵۸ نفر از پلاژداران نوار ساحلی بابلسر ۱۳۱ نفر زیر نظر صنعت، معدن و تجارت پروانه ارائه خدمات گردشگری دارند و مابقی بدون مجوز بهره برداری در حال فعالیت هستند.

وی با تأکید بر اینکه خانه مسافران و واحدهای اقامتی باید از لحاظ رعایت مسائل زیست محیطی و بهداشتی صلاحیت ارائه خدمات را داشته باشند گفت: صدور مجوز برای خانه مسافر مشمول رعایت فرآیندهایی از جمله گواهی استحکام بنا، رعایت مسائل بهداشتی و سلامت است.

حسنی ادامه داد: صدور پروانه دال بر مالکیت افراد نیست و تنها برای ساماندهی و ایجاد امنیت گردشگران صادر می شود.

وی با بیان اینکه مجوز هتل ها و متل ها بر اساس ضوابط فنی صادر می شود گفت: منشور حقوق گردشگران در ۱۵ بند به کلیه اماکنی که خدمات گردشگری ارائه می دهند ابلاغ شده است.

حسنی در پایان با اشاره به اینکه در بحث خانه مسافر اگر کسی حتی یک اتاق داشته باشد می تواند مجوز دریافت کند اذعان داشت: صدور پروانه خانه مسافر صرفا جهت نظارت بهتر است.

1