گزارشی از فاجعه ای که اتفاق نیفتاد:

مهارت خلبان جان 90 مسافر تهران به رشت را نجات داد

8 نوامبر 2015 - 09:40 dsfr.ir/g48ox

مهارت خلبان جان 90 مسافر تهران به رشت را نجات داد
wikimedia.org
فوکر 100 هواپیمایی ایران ایر

90 مسافر که صبح روز 16 آبان با پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایر ساعت 7:20 دقیقه از فرودگاه مهرآباد به سمت رشت حرکت کرده بودند و قرار بود طبق زمانبندی پرواز ها ساعت 8:10 دقیقه بر باند فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت بنشینند علی رغم دوبار پرواز به رشت به دلیل نقص فنی هواپیما و سپس شرایط نامساعد جوی به فرودگاه مهرآباد بازگشتند.

به گزارش گیل نگاه؛ پرواز شماره 243 ایران ایر که با هواپیمای فوکر 100 انجام شد به دلیل نقص فنی نتوانست در فرودگاه سردار جنگل رشت بنشیند و ساعتی بعد، پس از مشخص شدن عدم امکان تعمیر این هواپیما در کوتاه مدت، مسافران به فوکر 100 دیگر منتقل شدند و با همان کادر به سوی رشت پرواز کردند. این بار اما شرایط تازه ای در انتظار مسافران بود تا امکان رسیدن به مقصد برایشان ممکن نشود.

سید رضا علوی مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت در این ارتباط به گیل نگاه گفت: طبق برنامه از پیش اعلام شده این پرواز باید ساعت 8:10 وارد فرودگاه رشت می شد که حدود 20 دقیقه قبل از فرود یعنی ساعت 7:50 نامه نقص فنی این هواپیما به دست عوامل پرواز و برج مراقبت در رشت رسید.

به گفته مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت بر اساس نامه دریافت شده اعلام شد که هواپیمای فوکر 100 ایران ایر دچار نقص فنی شده و قادر به نشستن در باند فرودگاه نیست به همین دلیل مسافران با تلاش خلبان بدون مشکل به تهران باز گردانده شدند.

یکی از مسافرانی که در این پرواز حضور داشت هم درباره شرایط حاکم بر هواپیما و مسافران گفت: به همراه حدود 90 مسافر از ساعت 6 صبح روز شنبه برای انجام تشریفات پرواز در فرودگاه مهرآباد تهران حضور پیدا کردیم تا با پرواز ساعت 7:10 دقیقه به سمت رشت برویم. همه چیز طبق روال پیش رفت هر چند که شخصا از مشاهده هواپیمای فوکر 100 برای پرواز متعجب شده بودم.

این مسافر در ادامه گفت: در نزدیک رشت در داخل هواپیما صدایی شبیه باز و بسته شدن چرخ یا در هواپیما به گوش تعدادی از مسافران رسید اما همه خونسردی خود را حفظ کردند. دقایقی بعد بعضی دیگر از سرنشینان هواپیما از دور زدن هواپیما گفتند اما از سوی عوامل پرواز برای جلوگیری از ایجاد فضای ترس و اضطراب تا زمانی که در نزدیکی فرودگاه مهرآباد برای نشستن بودیم به مسافران توضیحی داده نشد. این مسافر که تمایلی به ذکر نامش نداشت گفت که توضیحات نه چندان واضح بعدی از سوی عوامل پرواز از باز نشدن چرخ ها برای نشستن در فرودگاه رشت حکایت داشت.

با تلاش خلبان و برج مراقبت فرودگاه مهرآباد، هواپیما بدون مشکل و آسیب به مسافران در باند مهرآباد تهران فرود آمد و بررسی نقص فنی هواپیما بعد از پیاده کردن مسافران آغاز شد. بررسی هایی که نشان داد که رفع نقص فنی فوکر 100 در کوتاه مدت امکان پذیر نیست. در نتیجه به مسافران اعلام شد که سوار هواپیمای دیگری شوند که باز هم فوکر 100 بود.

مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت در این باره توضیح داد: بار دیگر ساعت 9:50 به عوامل پرواز در فرودگاه رشت اطلاع داده شد که فوکر 100 در صدد نشستن روی باند است اما این بار هم تلاش خلبان بی نتیجه ماند چون شدت بارندگی در رشت میدان دید لازم را از خلبان گرفته بود در نتیجه او ریسک فرود در باند فاقد دید لازم را نکرد و مسافران نتوانستند در مقصد فرود آیند.

یکی دیگر از مسافران این پرواز که طی حدود دو ساعت برای دومین بار به سمت رشت پرواز کرد درباره تجربه دوم پرواز گفت: در پرواز دوم وضعیت هواپیما مناسب به نظر می رسید و ما بر فراز باند فرودگاه سردار جنگل رشت بودیم اما شدت بارندگی و مه باز هم خلبان را به دردسر انداخت چون شرایط جوی به حدی نامناسب بود که بیرون هواپیما شبیه اقیانوسی از مه مشاهده می شد. به گفته او از برج مراقبت فرودگاه رشت هم به کاپیتان هواپیما فوکر 100 اعلام می شد که هواپیما برای آن ها قابل رویت نیست.

این مسافر گفت که تلاش و مکث کاپیتان هواپیما برای ایجاد حداقل دید 300 متر برای فرود نتیجه ای نداشت در نتیجه بار دیگر به مسافران اعلام کردند چاره ای جز بازگشت به تهران نیست که باز هم خلبان دور زد و مسافران را به سمت تهران باز گرداند.

او گفت هر چند مسافران پرواز به دلیل مشکلات ایجاد شده و معطلی چند ساعته ناراحت بودند و اعتراض داشتند اما تعداد زیادی از آن ها از خلبان هواپیما تشکر کردند که با خونسردی، ایجاد فضای آرام، استفاده از راهکار مناسب، بحران ایجاد شده را مدیریت کردند تا مسافران دچار وحشت نشوند. به گفته این مسافر ریسک فرود در هر دوبار می توانست جان 90 مسافر را به خطر بیاندازد که خلبان فوکر 100 چنین کاری را انجام نداد.

شرکت ایران ایر بعد از انجام دو پرواز به سمت رشت که هیچ کدام به مقصد نرسید وجه بلیت مسافران را به آنها بازگرداند. هر چند که به آن ها اعلام شده بود این امکان وجود دارد که مسافران برای بار سوم به سمت مرکز استان گیلان پرواز کنند. خبری که با تجربه دو پرواز قبلی با هواپیمایی که 18 سال است دیگر تولید نمی شود مسافران را خوشحال نکرد و از فرودگاه خارج شدند.

گفتنی است؛ هواپیمای فوکر 100 از جمله هواپیماهای مسافربری کوچک ساخت شرکت فوکر در هلند است که از سال 1988 روانه بازار شد. هواپیمای درجه یک فوکر 100 گنجایش 107 تا 122 نفر را دارد و فوکر درجه دو برای استفاده 97 مسافر ساخته شده بود. این هواپیماها از روی مدل قدیمی تر فوکر اف 28 ساخته شدند و در آغاز این هواپیما توانست بازار هواپیماهای مسافربری کوچک را تسخیر کند اما با ورود بوئینگ 737 و ایرباس A-318 و ایرباس A-319 به این بازار نتوانست به رقابت ادامه دهد و از سال 1997 دیگر ساخته نمی شود.

در مجموع 283 فروند از این هواپیما ساخته شد که ایران ایر با داشتن 16 فروند فوکر 100 و آسمان با داشتن 20 فروند یکی از بزرگ ترین اپراتورهای این هواپیما هستند.

بعد از اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران، بیشترین تعداد هواگردهای زمین گیر شده در ایران به نام این هواپیما ها ثبت شد. دلیل این موضوع کمبود قطعات یدکی بود که ایران از انگلستان خریداری می کرد و شرکت های این کشوراز ارائه سرویس به این هواپیما ها خودداری می کردند.

1