17 آوریل 2024 - 14:43
فرماندار ویژه نیشابور خبر داد:

نیشابور به عضویت اتحادیه شهرهای تاریخی جهان درآمد

7 نوامبر 2015 - 09:30 dsfr.ir/iz6g1

نیشابور به عضویت اتحادیه شهرهای تاریخی جهان درآمد
خبرگزاری مهر
آرامگاه کمال الملک در نیشابور

فرماندار ویژه نیشابور از عضویت این شهر در اتحادیه های شهرهای تاریخی جهان خبر داد و گفت: این عضویت به زودی طی مراسمی به صورت رسمی اعلام می شود.

غلامحسین مظفری روز پنجشنبه با بیان اینکه این عضویت فرصتی گرانبها برای شهر نیشابور است ادامه داد: عضویت در سازمان های مختلف بین المللی آغاز راهی است که به ثمر رسیدن آن، نیازمند حمایت و همراهی تمام دستگاه ها است.

وی بیان کرد: طبق مکاتبه انجام شده با شهردار کیوتو ژاپن به عنوان رئیس شبکه یا اتحادیه شهرهای تاریخی جهان عضویت شهر نیشابور اعلام شد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور با اشاره به جایگاه و پیشینه غنی فرهنگی و مذهبی و تاریخی  نیشابور ادامه داد: شهر نیشابور؛ شهری با داشته های مذهبی، فرهنگی، تاریخی و علمی است و حضورش در سازمان های بین المللی، فرصتی برای معرفی این داشته ها به تمام جهان است.

غلامحسین مظفری افزود: این اتحادیه، مهم ترین سازمان بین المللی حکومت های محلی برای میراث تاریخی شهرها به شمار می آید و هدف آن حفظ این میراث و آگاه سازی برای حفظ هویت تاریخی شهرهاست.

فرماندار ویژه نیشابور ضمن تأکید بر اهمیت نقش دیپلماسی شهری در توسعه شهر و جذب گردشگر افزود: تبادل دانش و تجربه درباره حفظ بناهای تاریخی و چگونگی معرفی و استفاده از این ظرفیت ها از جمله دستاوردهای این عضویت است.

مظفری با اشاره به این مطلب که عضویت در سازمان ها و پیمان های بین المللی فرصت و شرایط لازم را برای شکوفایی و استفاده بیشتر از ظرفیت های شهر نیشابور فراهم می کند و باعث می شود مسئولان و مدیران، تعهد و الزام بیشتری برای انجام کارها در خود احساس کنند گفت: عضویت در اتحادیه شهرهای تاریخی جهان، عرصه همکاری را درزمینهٔ مای تخصصی به وجود آورده که برای بهره گیری از آن، همه باید همکاری کنند.

گفتنی است؛ اتحادیه شهرهای تاریخی در سال 1987 در شهر «کیوتو» کشور ژاپن راه اندازی شد که دبیرخانه آن نیز در همان شهر قرار دارد و هم اینک 108 شهر از 61 کشور جهان در آن عضویت دارند.

1