16 آوریل 2024 - 22:11
حمید ضیائی پرور:

نگرانی های ساختگی از ریزش مدیران هتل های کشور

4 نوامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/ye3hw

نگرانی های ساختگی از ریزش مدیران هتل های کشور
میثم رودکی
هتلی در مشهد

یکی از رسانه ها با انتشار مطلب بدون نام نویسنده و بدون ذکر هیچ نامی از افرادی که اظهار نگرانی کرده اند، مدعی شده است هتلداران معتقد هستند اجرای «آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت» باعث ریزش 70 درصد از مدیران هتل های کشور خواهد شد.

ماده 14 فصل پنجم آیین نامه مذکور درباره شرایط اداره کنندگان تاسیسات گردشگری آمده است:
الف. متدین به دین اسلام و یا سایر ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای اتباع ایرانی.
ب. دارا بودن گواهی عدم سوء پیشینه کیفری در حدود مقرر در ماده (25) قانون مجازات اسلامی (مصوب 1392)
ج. دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دایم برای اتباع ذکور ایرانی.
د. اجازه اشتغال به کار از مراجع مربوط برای اتباع خارجی.
ه. دارا بودن گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر و داشتن کارت معاینه بهداشتی.
و. دارای مدرک تحصیلی متناسب با تاسیسات گردشگری براساس دستورالعملی که به تایید رییس سازمان می رسد.
ز. دارا بودن گواهینامه معتبر مربوط به طی دوره آموزشی تخصصی از مراکز آموزشی داخل یا خارج از کشور و یا موفقیت در آزمون فنی و تخصصی سازمان.
ح. تسلط به یکی از زبان های خارجی توسط مدیران هتل های سه، چهار و پنج ستاره و تاسیسات گردشگری ویژه به تناسب درجه واحد در حد لزوم حسب دستورالعمل سازمان.

بر طبق این آیین نامه هر شخص فقط می تواند در یک زمان مدیریت یک واحد از تاسیسات گردشگری را عهده دار شود و مدیران تاسیسات گردشگری غیر از اشتغال در واحد مربوط نباید شغل دیگری داشته باشند.

در مطلب مورد نظر چنین نقد شده که: «مدیران هتل ها افرادی با تجربه و با سن های بالا هستند فرصت یادگیری و حضور در کلاس های مندرج در این آیین نامه برای آنها امری سخت و دشوار خواهد بود، از دیگر سو بسیاری از مدیران هتل ها مدیریت بیش از یک تاسیسات گردشگری را بر عهده دارند که قطعا با تاکیدی که سازمان میراث و گردشگری بر این مهم دارد که هر شخص فقط می تواند در یک زمان مدیریت یک واحد از تاسیسات گردشگری را عهده دار شود و مدیران تاسیسات گردشگری غیر از اشتغال در واحد مربوط نباید شغل دیگری داشته باشند، شاهد تغییراتی در مدیریت هتل ها خواهیم بود که به مزاج برخی از مدیران خوش نخواهد آمد.»

نگرانی از اجرای آیین نامه مذکور در دو بخش مدرک تحصیلی و چند شغله بودن قابل خلاصه شدن است. در واقع می توان گفت کسانی که با اجرای این آیین نامه مجبور به تغییر و جابجایی هستند از الان شروع به مخالفت کرده اند تا بلکه بتوانند با اعمال فشار رسانه ای در آیین نامه تغییراتی به وجود بیاورند.

صنعت هتلداری یک صنعت تخصصی است و مدیریت آن یکی از شاخه های علمی و فنی در جهان امروز به شمار می رود. بخش عمده ای از انتقادات رسانه ها و افکار عمومی و توریست های داخلی و خارجی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به خاطر خدمات نامناسب هتل ها و یا شیوه نادرست برخورد کارکنان هتل ها و یا آموزش دیده نبودن آن ها و دریافت خدمات نامطلوب از هتل ها و دیگر تاسیسات گردشگری است. افکار عمومی از سازمان میراث فرهنگی توقع دارد که با وضع ضوابط و اعمال تدابیر مدیریتی بر نحوه خدمات دهی این اماکن و تاسیسات نظارت و دقت کافی داشته باشد.

چطور ممکن است فردی بدون داشتن مدرک تحصیلی مرتبط و یا با داشتن چندین شغل و یا مدیریت چند مجموعه گردشگری بتواند از پس مدیریت یک چنین مجموعه ای بر آید و مشتریان نیز راضی و خشنود باشند؟

از طرف دیگر با توجه به اینکه هنوز دستور العمل مورد اشاره در بند (ز) ماده 14 آیین نامه مذکور تدوین و تصویب نشده است چگونه رسانه محترم به این نتیجه رسیده است که 70 درصد مدیران هتل های کشور شامل آن نخواهند شد؟

این 70 درصد مدیران هتل ها چه مدرکی دارند که مرتبط با حوزه هتلداری نیست؟ اصلا رشته های مرتبط کدامند؟ وقتی هنوز چیزی تصویب نشده چطور چنین چیزی نتیجه گیری شده است؟ لابد این 70 درصد اصلا مدرک تحصیلی ندارند که با قاطعیت به این نتیجه رسیده اند؟

از سوی دیگر اساسا نیازی نیست که موسس یا ملک یا سرمایه گذار هتل یا تاسیسات گردشگری خود مدیر مجموعه مذکور هم باشد. کافی است وی از فردی متخصص برای این منظور دعوت کند.

اساسا یکی از اهداف تدوین این آیین نامه، ارتقای سطح آموزش های مرتبط با گردشگری در میان مدیران مجموعه های گردشگری کشور است. کسانی که این آموزش ها را ندیده اند می توانند با گذارندن این دوره ها مدرک لازم را نیز اخذ کنند و خدمات مطلوب تری به توریست ها و مسافران ارایه دهند. این هم به نفع مردم است هم به نفع مدیران هتل ها و تاسیسات گردشگری و هم به نفع کشور.

پیش بینی می شود با اجرای این آیین نامه نه تنها با ریزش مدیران هتل ها مواجه نشویم بلکه شاهد تحولی چشمگیر در وضعیت خدمات و مدیریت مجموعه های ارایه دهنده خدمات به مسافران و توریست ها در کشور باشیم. این تحول از نظر اقتصادی نیز باعث رونق صنعت گردشگری و ارتقای سطح و کلاس خدمات آن ها متناسب با رقابت های موجود در سطح منطقه ای و جهانی خواهد شد.

1