کشف یک ظرف سنگی بزرگ در محوطه روستای ابراهیم آباد کهنه

3 نوامبر 2015 - 10:40 dsfr.ir/hm63i

کشف یک ظرف سنگی بزرگ در محوطه روستای ابراهیم آباد کهنه
میراث آریا
کشف ظرف سنگی بزرگ در محوطه روستای ابراهیم آباد کهنه

مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرکزی از کشف ظرف سنگی بزرگ در محوطه روستای ابراهیم آباد کهنه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی؛ اسماعیل شراهی مدیر پژوهش و باستان شناسی این اداره کل اظهار داشت: این ظرف سنگی اخیرا و در عملیات کند و کاو محوطه امامزاده ابراهیم آباد کشف شده است.

وی تصریح کرد: این ظرف سنگی که در حین عملیات خاکبرداری توسط لودر کشف شده متعلق به سده پنجم تا یازدهم هجری قمری بوده و نشانگر وجود کارگاه های روغن گیری در این منطقه است.

مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرکزی ادامه داد: این ظرف شامل یک هاون سنگی و یک ظرف بزرگ است که امکان جا به جایی و انتقال آن وجود ندارد.

شراهی با اشاره به اینکه بر روی این ظرف سنگی تزئینات ستاره شکلی حک شده است، گفت: تاکنون در هیچ نقطه از استان چنین ظرفی که نشان دهنده وجود کارگاه های روغن کشی در این منطقه باشد، کشف نشده بود.

وی با اشاره به اینکه امکان جا به جایی این آثار قدیمی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در نتیجه نیاز به حراست خاصی ندارد و مقرر شده است دهیاری روستای ابراهیم آباد با تهیه سکویی در اطراف این ظروف سنگی امکان بازدید علاقمندان را از این اثر تاریخی فراهم کند.

1