25 فوریه 2024 - 04:54

روز جهانی صنایع دستی در یک نمایشگاه خلاصه می شود

8 ژوئن 2015 - 16:40 dsfr.ir/9qm6w

درحالی که اصحاب رسانه انتظاری فراتر از اعلام خبر برگزاری نمایشگاه و نشست برای روز جهانی صنایع دستی را داشتند، معاون صنایع دستی پرداختن به مباحث مهم این حوزه را به زمانی دیگر موکول کرد.

بزرگداشت دهم ژوئن برابر با 20 خرداد، به عنوان روز جهانی صنایع دستی (World Handicrafts Day) در حالی در ایران برگزار می شود که به گفته "بهمن نامور مطلق" معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، ایران در جایگاه سومین تولید کننده برتر صنایع دستی جهان قرار دارد. همین موضوع مسوولان را بر آن داشت تا با برگزاری نشست خبری بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی با حضور معاون صنایع دستی، مدیر کل دفتر صادرات صنایع دستی و دبیر اجرایی نمایشگاه بین المللی صنایع دستی، برنامه های سازمان را اعلام نمایند.

نامور مطلق نشست صبح امروز را با تاکید بر اهمیت روز جهانی صنایع دستی شروع کرد و در ادامه به مراسمی پرداخت که به همین مناسبت در ایران برگزار می شود. وی گفت: در حوزه صنایع دستی، نمایشگاه و گردهمایی مهمی در ایران برگزار خواهد شد. در واقع ایران پرچم دار برگزاری مهمترین رویداد صنایع دستی منطقه خواهد بود. به گفته او حضور مقام های منطقه ای و بین المللی در ایران نشان از اهمیت این رویداد دارد.

او در تشریح برنامه های هفته صنایع دستی ادامه داد: گردهم آیی سالیانه با حضور هنرمندان، مسوولان، سفرا و نمایندگان خارجی برگزار خواهد شد. در آنجا از هنرمندان و هنرپروران تقدیر و آخرین اثر استاد علاقه مند رونمایی می شود. همچنین نشان اعتماد صنایع دستی به فروشگاه های دارای شرایط تعیین شده از سوی معاونت صنایع دستی اهدا خواهد شد.

او در ادامه از تعیین ایران به عنوان مدیر بخش صنایع دستی غرب آسیا خبر داد و یادآور شد: بخش بین المللی نمایشگاه امسال را به کشورهای غرب آسیا اختصاص داده بودیم اما با توجه به درگیری های موجود در منطقه، تعداد کمی از آنها در نمایشگاه حاضر خواهند بود. در عین حال امیدواریم با مدیریت بخش غرب آسیا بتوانیم افراد حقوقی و حقیقی را در اجلاس و کمیسیون های صنایع دستی دنیا معرفی کنیم چرا که ایران همواره در چنین مراسمی غایب بوده است.

به گزارش دنیای سفر، هر چند تاکید بر درگیری های موجود در کشورهای غرب آسیا می تواند بهانه ای برای رونق نداشتن احتمالی بخش بین المللی نمایشگاه صنایع دستی باشد اما تاکید بر نکات علمی و تهیه دانشنامه صنایع دستی غرب آسیا، ایجاد شرایط همکاری تجاری و رونق گفتمان سازی، رواج و تبلیغ صنایع دستی از جمله اهداف و محورهای برگزاری نشست هنرمندان صنایع دستی غرب آسیا هستند که نامور مطلق به آنها اشاره کرد.

صنایع دستی با ابعاد فرهنگی و تجاری
بیست و پنجمین نمایشگاه ملی و چهارمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در حالی برگزار می شود که با حرف و حدیث های بسیاری درباره هزینه اجاره غرفه ها همراه است. معاون صنایع دستی با تاکید بر چرایی هزینه ای که از غرفه داران برای حضور در این نمایشگاه دریافت شده است، تصریح کرد: با توجه به محدودیت تعداد غرفه ها، از هنرمندانی که سال گذشته در نمایشگاه حضور داشتند تنها آنهایی که فروش بالایی داشتند امکان حضور مجدد یافته اند. از سویی دیگر، با توجه به هدفی که برای فرهنگی و تجاری کردن صنایع دستی مد نظر بود، تصمیم بر دریافت اجاره گرفته شد تا ارگان ها، مراکز دولتی، بانک ها و سازمان ها برای حضور در این نمایشگاه هزینه پرداخت کنند. هدف ما آن است که هنرمندان مسئولیت فروش محصولات خود را بر عهده بگیرند.

بیمه و مستمری هنرمندان صنایع دستی، شاید وقتی دیگر
اصحاب رسانه در ادامه به فراموش شدن برخی از هنرهای صنایع دستی در گذر زمان اشاره کردند و معاون صنایع دستی در پاسخ اذعان کرد که: این روند که بسیاری از هنرهای صنایع دستی در حال فراموش شدن هستند، درست است. از یک سو ممکن است هنری پاسخگوی نیازهای روز نباشد و منسوخ شود اما از سوی دیگر شاهد پیدایش و تولید هنرهای جدید نیز هستیم که به فراخور شرایط و کاربرد روز به وجود می آیند. اما این را نیز قبول داریم که برخی از هنرها در بی توجهی و نبودن حمایت مسوولان در حال منسوخ شدن هستند و تلاش ما رونق دادن به آنها خواهد بود همان گونه که به عنوان مثال در تلاش برای احیای زری بافی هستیم.

فراتر از مباحث مطرح شده، روز جهانی صنایع دستی بهانه ایست برای جلب توجه بیشتر به موضوعات مختلف صنایع دستی، به همین دلیل خبرنگار دنیای سفر و خبرگزاری مهر درباره وضعیت بیمه و مستمری هنرمندان صنایع دستی پرسش هایی را مطرح کردند که نامور مطلق در پاسخ به آنها گفت: "بهتر است در مقطع کنونی به بحث بیمه و مستمری صنایع دستی نپردازیم، این هفته را جشن بگیریم و در زمان دیگری که اختصاص خواهیم داد درباره آنها صحبت کنیم. قبول داریم که حمایت دولت از صنایع دستی کافی نیست اما شکل برگزاری نمایشگاه صنایع دستی امسال از سال گذشته بهتر و اصولی تر خواهد بود. در واقع نگاه ترحم آمیز به صنایع دستی خیانت است و بهتر است از جنبه مثبت به این حوزه نگاه شود."

چین و ژاپن خواستار حضور در نمایشگاه صنایع دستی
در ادامه این نشست، پویا محمودیان، دبیر اجرایی بیست و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی به ایراد توضیحاتی درباره نمایشگاه پرداخت و از تقاضای چند گروه تجاری از چین و ژاپن برای حضور در نمایشگاه صنایع دستی خبر داد. به گفته او، قرار است در روز جهانی صنایع دستی از بانک سپه به عنوان بانکی که در طی یک روند، هفده میلیارد تومان صنایع دستی را به عنوان جوایز بانکی خود خریداری کرده است، تجلیل شود.  همچنین رونمایی از اتوبوس سیار فروش صنایع دستی و سامانه جدید فروش آنلاین در برنامه های این هفته جای دارد.

به گزارش دنیای سفر، بیست و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و چهارمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی از 20 تا 25 خردادماه سال جاری در سالن های 8، 9 و 27 نمایشگاه بین المللی پذیرای علاقه مندان به صنایع دستی خواهد بود. ساعت های بازدید از نمایشگاه 15 تا 21 اعلام شده است.

دیدگاه ها

  • مهدی 8 ژوئن 2015 - 22:34

    امیدوارم نمایشگاه امسال واقعا "بهتر و اصولی تر" از سال قبل باشد. اقدام بانک سپه در خرید صنایع دستی در این حجم، ستودنی است.

1