اماکن تاریخی فارس به راهنمای تور صوتی مجهز شدند

1 نوامبر 2015 - 14:30 dsfr.ir/8f8ue

اماکن تاریخی فارس به راهنمای تور صوتی مجهز شدند
علی مصلح
ارگ کریم خانی شیراز

با حضور معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی کشور غرفه راهنمای تور صوتی برای گردشگران داخلی و خارجی در مجموعه های فرهنگی حافظ و ارگ کریم خانی شیراز افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس امروز طی مراسمی که در مجموعه فرهنگی حافظ برگزارشد با حضور سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی کشور و دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس غرفه راهنمای تور صوتی برای گردشگران داخلی و خارجی به 6 زبان مختلف دنیا افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

در حاشیه این مراسم حسینی مکارم در جمع خبرنگاران با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های صورت گرفته درحوزه های مختلف گردشگری سرمایه گذاری میراث فرهنگی در استان فارس گفت: یکی از نیازهای گردشگران و مسافرین که از اماکن و موزه ها و محوطه های تاریخی بازدید می کند راهنما است که خوشبختانه در اقدام موثر و مناسب که از سوی میراث فرهنگی صورت گرفت راهنمای صوتی در اماکن تاریخی این استان راه اندازی شد.

معاون سازمان میراث فرهنگی فرهنگی و گردشگری کشور با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی روز در عرصه اطلاع رسانی و گردشگری یک ضرورت به شمار می رود افزود: خوشبختانه در این سامانه اطلاعات دقیق و کاملی از اماکن تاریخی و گردشگری فارس به مسافران و گردشگران ارایه می شود به گفته وی در این طرح از توان بخش خصوصی استفاده شده و هم اینکه مجموعه های فرهنگی حافظ و ارگ کریم خانی به این سیستم مجهز شدند.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: امیداست این تور صوتی (راهنمای صوتی) در دیگر مجموعه های تاریخی استان فارس مانند تخت جمشید و پاسارگاد نیز راه اندازی شود.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز طی سخنانی با بیان اینکه در حال حاضر در اماکن تاریخی فارس مانند تخت جمشید، ارگ کریم خانی و پاسارگاد راهنمایان گردشگری مستمر هستند گفت: غرفه راهنمای تور صوتی در مجموعه فرهنگی حافظ و ارگ کریم خانی راه اندازی شده و بنا داریم به زودی این غرفه را دیگر اماکن تاریخی استان مانند تخت جمشید و پاسارگاد هم راه اندازی کنیم. امیری ادامه داد: این راهنمایی تور صوتی به 6 زبان زنده دنیا به ارایه خدمات به گردشگران می پردازند.

به گفته وی اجرایی این طرح در راستای ایجاد تسهیلات ارایه خدمات بهتر و بروزرسانی اطلاعات به گردشگران که به زبان های آلمانی، فرانسه، عربی، فارسی و ایتالیایی و انگلیسی است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه در مرحله بعدی دیگر زبانها خارجی به به مجموعه می شود همچنین در این غرفه خدمات شامل ارایه بروشور و اینترنت رایگان در اختیار گردشگران قرار خواهد گرفت.

امیری اضافه کرد: در مرحله بعدی اجرایی این طرح مجموعه جهانی پاسارگاد و مجموعه جهانی تخت جمشید به این سیستم مجهز خواهند شد و نظر به حضور گردشگران فارس در اماکن مذهبی، در بقاع متبرکه و مساجد تاریخی شیراز همچنین امامزاده علی بن حمزه (ع) این غرفه راه اندازی می شود.

امیری همچنین گفت: راه اندازی غرفه راهنمایان تور صوتی در کنار استقرار راهنمایان گردشگری است و در واقع گردشگران و مسافران به نوعی حق انتخاب دارند که یا از راهنمایان تخصصی مستقر در این اماکن استفاده کنند و یا از راهنمای تور صوتی برای ارائه خدمات در مکان تاریخی بهره مند شوند.

1