شناسایی 8 اثر تاریخی در حوضه رودخانه سیروان

26 اکتبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/sn0av

رودخانه سیروان

بررسی های باستان شناختی فشرده در حوضه شمالی و شمال غربی رودخانه سیروان موجب شناسایی 8 اثر تاریخی از جمله قلعه سلین، گورستان اسلامی قلعه سلین و ... شد.

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان؛ حنان بحرانی پور سرپرست هیات کاوش این منطقه گفت: در محدوده مورد مطالعه آب سیروان از دو شاخه تشکیل شده که در شمال و شمال غربی از دامنه ارتفاعات کوسالان گذشته و در شمال شرق و جنوب از دامنه ارتفاعات شاهو عبور می کند. این دو شاخه پس از پیوستن به هم با عنوان آب سیروان جریان پیدا می کنند.

وی افزود: در نتیجه بررسی های باستان شناختی به صورت فشرده در حوضه آبگیر سد داریان و در محدوده مذکور، تعداد هشت اثر شامل قلعه سلین، گورستان اسلامی قلعه سلین، تپه پاسگاه، گورستان روستای نوین، محوطه ده کهن عباس آباد، پل قدیمی عباس آباد، گورستان وشکه دشت شناسایی شد.

بحرانی پور تصریح کرد: محوطه مورد کاوش ده کهن عباس آباد و گورستان خشکه رود است. محوطه ده کهنه واقع بر سطح پشته ای طبیعی با بستر صخره ای در شیب دامنه جنوبی ارتفاعات کوسالان قرار دارد و در حال حاضر در سطح محوطه بقایا و آثار معماری خُشکه چین از سنگ لاشه و قلوه سنگ قابل مشاهده است.

به گفته وی در نتیجه کاوش محوطه ده کهنه و با توجه به مطالعات ساختاری و معماری خشکه چین، این محوطه به عنوان کمپ یا استقرارگاه موقت در مدت زمان محدود، مورد استفاده بوده است.

او در ادامه گفت: از دیگر محوطه های کاوش، می توان به گورستان تاریخی وشکه دشت اشاره کرد که بر روی شیب دامنه شمالی ارتفاعات شاهو و در جانب جنوبی رودخانه سیروان قرار گرفته است. در مجموع دو ترانشه در ابعاد 10×10 متر در شیب شمالی گورستان و در برش دیواره جنوبی جاده منتهی به روستای اسپه ریز مورد کاوش قرار گرفت.

بحرانی پور تصریح کرد: در مجموع در نتیجه کاوش گورستان وشکه دشت، تعداد 16 گور مورد شناسایی قرار گرفت که از این تعداد، پنج گور به طور موردی کاوش و پس از انجام مراحل نمونه برداری توسط متخصص انسان شناس، تمامی قطعات اسکلت هر گور پس از انجام مراحل مستندنگاری، جمع آوری و برای مطالعات تکمیلی به آزمایشگاه منتقل شد.

شایان ذکر است؛ سیروان مهم ترین و معروف ترین رودخانه ناحیه هورامان در کردستان است و مسیر نسبتا طولانی و پر پیچ ‌و خمی دارد. این رودخانه در بخش غربی و شمال غربی هورامان قرار گرفته است و منطقه هورامان را به دو بخش تقسیم کرده ‌است.

1