1 مارس 2024 - 12:22

شناسایی یک روستای 7 هزار ساله در لرستان

25 اکتبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/fg9pg

شناسایی یک روستای 7 هزار ساله در لرستان
میراث آریا
قدیمی ترین محوطه های شناسایی شده در دشت سیلاخور

بررسی و شناسایی دهستان سیلاخور دورود لرستان با هدف دست یابی به اطلاعات پایه و درست برای تهیه نقشه و پراکندگی آثار باستانی و میراث فرهنگی دشت پهناور سیلاخور انجام شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمد پرویز سرپرست هیات شناسایی دشت سیلاخور با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: قدیمی ترین محوطه های شناسایی شده در کف دشت سیلاخور دارای سفال موسوم به "باغ نو خرم آباد" هستند که با دهکده های هفت هزار ساله همزمانی پیدا می کنند.

او گفت: نتیجه نهایی این برنامه علاوه بر تعیین دقیق موقعیت مکان های باستانی و شناخت بهتر آثار اهمیت ویژه ای در پژوهش الگوهای اسکان و گاه نگاری آن ها، شناسایی زیست بوم باستانی، تاریخ تحولات سیاسی فرهنگی انسان ها و نگاشتن گذشته و تاریخ بخش هایی از این حوزه دارد.

به گفته این باستان شناس، یافته های به دست آمده شامل بقایای معماری و آثاری از مواد فرهنگی قابل مشاهده سطحی است که به کمک آن و با کاوش های باستان شناختی و بررسی منابع مکتوب و بستر جغرافیایی منطقه می توان بخش مهمی از گذشته و تاریخ منطقه را بازسازی کرد.

پرویز در ادامه گفت: در بررسی دشت سیلاخور به مدارک مربوط به سبک های معماری، منابع تاریخی، شجره شناسی، اظهارات سیاحان، سفرنامه ها، اسناد و فرامین حاکمان، طرح ها، نقشه ها و تصاویر قدیمی، هوایی و ماهواره ای، واحدهای ژئومورفولوژی منطقه، زمین سیما و چشم اندازهای آن، مطالعه خواص هیدرودینامیکی و خصوصیات هیدروژئولوژیکی سازندها از نظر تأثیر آن ها بر کیفیت آب های زیرزمینی، مطالعه پدیده کارست و ذخائر آبخوان درگستره مورد نظر توجه ویژه ای شده است.

او افزود: اغلب استقرارگاه ها در کنار رودخانه های سیلاخور و تیره و چشمه های کارستی قرار دارند که به دلیل وفور آب و خاک بسیار حاصلخیز شاهد بیش ترین برپایی استقرارهای کهن در دشت سیلاخور هستیم. اغلب محوطه های این منطقه بزرگ و در دوره های طولانی مدت دارای استقرارهای دائمی و یکجانشین بوده است ومی توان گفت که این دشت در مقایسه با دیگر نواحی منطقه بیش ترین جمعیت ها را در دوره های کهن در خود جای داده است. چمنزارهای این منطقه برای دامداران کوچرو بسیار مساعد بوده و قابلیت کشاورزی وسیع و جذب استقرارهای پرجمعیت را داشته است.

این باستان شناس همچنین تاکیدکرد: در حال حاضر، می توان چنین گفت که قدیمی ترین محوطه های شناسایی شده در کف دشت سیلاخور دارای سفال موسوم به «باغ نو خرم آباد» هستند، که با دهکده های هفت هزارساله همزمانی پیدا می کنند.

بررسی و مطالعه مقدار قابل توجهی از سفال های دشت سیلاخور، فراوانی گونه ها و تنوع در نقش مایه ها و دیگر تغییرات جزئی تر، تداوم استقراری و شناخت تمدنی پویا را در طول چندین هزاره امکانپذیر ساخته است.

پرویز در همین حال ابراز امیدواری کرد که گزارش بررسی و شناسایی دشت سیلاخور نقطه آغاز مجدد انجام پژوهش های جدید و مطالعات تکمیلی باستان شناسی شهرستان پرسابقه و تاریخی بروجرد و دورود باشد که نکات مبهم و نادانسته فراوانی درخود نهفته دارد.

او با اشاره به اهمیت تهیه این اطلاعات در جامعه رو به توسعه ایران که فراوانی آثار باستانی آن شگفت انگیز و کم نظیر است، گفت: نتایج نهایی این بررسی موجب شفاف تر شدن روابط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با دیگر سازمان ها و نهادهای دخیل در جریان توسعه کشور شده و به آنها کمک می کند تا با در اختیار داشتن اطلاعات نقشه باستان شناسی برای پروژه های بلند مدت خود برنامه ریزی کنند.

بررسی و شناسایی دشت سیلاخور با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و در مدت یک ماه صورت گرفت.

1