23 آوریل 2024 - 23:50

مقایسه هدف گذاری گردشگری در کنیا و ایران

17 اکتبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/2c8ou

تلاش کنیا برای جذب دوباره گردشگران ایتالیایی

پس از حوادث تروریستی رخ داده کنیا و بروز ناامنی، آن کشور حجم قابل توجهی از گردشگران خود را از دست داد و اینک در صدد جبران برآمده است.

کنیا به واسطه تورهای طبیعت گردی اش در دنیا شناخته شده است. آب و هوای معتدل، پارک های ملی منحصر به فرد و حیات وحش بی نظیر، سواحل طولانی با شن های سفید رنگ، هتل ها و لوژهای زیبا با امكانات رفاهی و اقامتی درخور و قبایل ماسایی، همه و همه جاذبه هایی بودند که گردشگران بسیاری را به آن کشور سرازیر می کرد. اما پس از حوادث تروریستی رخ داده در آن کشور و بروز ناامنی، حجم قابل توجهی از این گردشگران را از دست داد و اینک در صدد جبران برآمده است.

در این راستا، دولت کنیا حضور پررنگی در یکی از هدف های گردشگری خود یعنی ایتالیا و در نمایشگاه TTG Incontri 2015 داشته است. دولت کنیا در تلاش برای برگرداندن رونق دوباره به گردشگری خود، 70 آژانس مسافرتی را آموزش داده است.

مدیر بازاریابی گردشگری کنیا در این نمایشگاه به رسانه ها گفت: تمایل ایتالیایی ها برای سفر به کنیا افزایش یافته است و دولت کنیا با تمرکزی ویژه برنامه بازاریابی خاصی برای ایتالیا شروع کرده است. او ادامه داد: باید به ایتالیا نشان دهیم که بازار آن کشور برای ما مهم است.

آموزش قوانین جدید در بررسی و صدور ویزای الکترونیک و معرفی جاذبه های متعدد و منحصر به فرد کنیا در این آموزش ها ارایه شده است. در این آموزش ها همچنین شعار ملی گردشگری کنیا به شرکت کنندگان معرفی شد. چندی قبل رییس جمهور کنیا از شعار Make It Kenya در اکسپوی میلان، رونمایی کرده بود.

TTG Incontri بزرگ ترین رویداد بین کسب و کارها (B2B) در بازار گردشگری ایتالیا است که توسط وزیر گردشگری ایتالیا افتتاح شد.

علاوه بر دولت کنیا، چند شرکت هواپیمایی و تورگردانان دیگری از آن کشور نیز در این نمایشگاه شرکت کرده اند.

ایران نیز به دلایلی سیاسی در سال های اخیر با افت میزان گردشگران مواجه بوده است و اکنون در دوران پس از آن قرار دارد و انتظار می رود، دولت به سرعت وارد عمل شود و چهره ایران را در نگاه مردم دنیا تغییر دهد.

اما نگاهی به فعالیت کشورهای دیگر در جذب گردشگران بین المللی و مقایسه آن با ایران نشان می دهد، دولت ایران همچنان در معرفی ایران به راهکارهای قدیمی و کم اثر خود اصرار دارد و تازه ترین اقدام آن در راه اندازی دفترهای ‌گردشگری در کشورهای دیگر نیز با انتقادهای فراوانی همراه بود.

همچنین در روزهای اخیر، سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگر کشور از هدف گذاری برای جذب گردشگران ارمنی سخن گفته است که هنوز کم و کیف آن روشن نیست. آن چه فعالان صنعت گردشگری ازمتولی گردشگری انتظار دارند اقدامات عملی فراتر از آن چیزی است که در سخنرانی ها و مصاحبه ها ارایه می شود.

1