سلطانی فر تماشاگر ویژه مسابقات کشتی باچوخه قوچان

17 می 2015 - 11:30 dsfr.ir/so9ps

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با استقبال مردم و مسئولان قوچان وارد این شهر شد و از مسابقات کشتی با چوخه در روستای رهورد دیدن کرد.

مسعود سلطانی فر بعد از آن با حضور در گلزار شهدای روستای رهورد به مقام گرانقدر شهیدان این روستا ادای احترام کرد و ضمن بازدید از بازی های بومی و محلی روستا به تماشای کشتی باچوخه نشست. وی در گفتگو با ورزشکاران و مسوولان با اشاره به کشتی مورد علاقه مردم قوچان یعنی کشتی باچوخه، افزود: کشتی باچوخه دارای دو ارزش است اول اینکه یک ورزش است که درباره فواید ورزش سخنان زیادی گفته اند و دوم اینکه یک اثر فرهنگی معنوی است که ریشه در تاریخ و فرهنگ مردم این منطقه دارد.
معاون رئیس جمهور در این بازدید با اشاره به جایگاه شهرستان قوچان و ظرفیت های این شهرستان در حوزه فرهنگی و گردشگری گفت: قوچان باید از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شود.

مسابقات کشتی باچوخه روستای رهورد یازدهمین دوره برگزاری خود را تجربه کرد. در این مسابقات تعداد 122 کشتی گیر در قالب 29 تیم از 19 شهرستان در وزن های 70 ، 80 ، 90 و سنگین وزن با یکدیگر به رقابت پرداختند.

توجه به فرهنگ و مراسم بومی و  آیینی به معرفی و شناخته شدن هر چه بیشتر آنها می انجامد که خود زمینه ساز توسعه محلی و ملی خواهد بود.

1