15 نوامبر 2019 - 00:43

افتتاحیه نمایشگاه همسایگان دور در کاخ نیاوران برگزار شد

14 سپتامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/8n6ip

نمایشگاه «همسایگان دور؛ نگاهی به بلغارستان از دریچه دوربین» با حضور سفیر این کشور در تهران و معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مدت یک هفته در تالار آبی مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آیین افتتاح نمایشگاه همسایگان دور از کشور بلغارستان افزود: گردشگری پلی محکم میان ملت ها است که با بسط فرهنگی و اجتماعی آن می توان سیاست مداران را در این مدار به توسعه فرهنگی واداشت.

وی اظهار داشت: همانطور که دیدیم در دوره اخیر توسعه تعاملات مردمی باعث شد دنیا به حقوق جمهوری اسلامی ایران اعتراف کرده و آنچه به خیر و صلاح کشور است بوجود آید.

رحمانی موحد توضیح داد: بلغارستان طی سال های روابط با ایران روابط متوازن، خوب و اثرگذاری داشته است و امیدواریم توسعه تعاملات فرهنگی با تکیه بر کانون ها و محورهای مشترک دو کشور ارتقا پیدا کند؛ تا جایی که در آینده شاهد تعاملات و توازن جهت رسیدن به سطح مطلوب باشیم. وی ابراز امیدواری کرد کشور بلغارستان با تسهیلات و امکاناتی که می اندیشد موجب توسعه همکاری ها در سطح گردشگری شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی همچنین ضمن تقدیر از تلاش های سفیر کشور بلغارستان، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و وزارت امور خارجه افزود: قطعا این برنامه ها به توسعه روابط دو کشور منجر خواهد شد و سازمان آمادگی دارد این مسیر را برای تمام کشورهایی که تحت نام زیبای همسایگان دور هستند ادامه دهد.

هم چنین؛ «پوریازوف»، معاون وزیر امور خارجه بلغارستان در آیین گشایش نمایشگاه همسایگان دور از کشور بلغارستان در کاخ نیاوران افزود: جشنواره های بلغارستان نیز مانند بسیاری از جشنواره های کهن و قدیمی ایرانی ریشه در خلقت بشر و چهره نوازی طبیعت دارند. ترسیم آیین های کهن، زیبا و رنگارنگ همه و همه نمایانگر راز و رمز جاودانی و لایزالی است و همچنین امید به تندرستی بیشتر، حاصل خیزی، کامیابی و رسیدن به حاکمیت خیر می باشد.

وی با بیان اینکه مردم کشورش اشتیاق و علایق مشترکی با ایرانیان در زیبایی شناسی و کشف گونه های شفابخش دارند، توضیح داد: این نمایشگاه علاقه های احساسی ریشه دار و عمیق مردم بلغارستان و تمجید و ستایش آنان از موسیقی، شجاعت، زیبایی شناسی و سوارکاری را به تصویر می کشد.

معاون وزیر امور خارجه بلغارستان گفت: خوشبختانه بسیاری از گردشگران ایرانی که از کشور ما دیدن می کنند نیز احساس خوبی از دیدن این سنت های مشترک دارند.

وی با اشاره به آثاری که در کنار این نمایشگاه از مخزن کاخ نیاوران رونمایی شده و در معرض دید قرار گرفته اظهار داشت: این آثار نمایانگر این است که تا چه حد سنن و تاریخ ما به یکدیگر نزدیک هستند و بر این باوریم که این بنیان محکم راه را برای همکاری و مشارکت گسترده و عمیق تر مردم بلغارستان و ایران هموار می سازد. نمایشگاه همسایگان دور به ما یادآور می شود که تا چه حد به هم نزدیک هستیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1