21 فوریه 2024 - 14:33
سرپرست صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی فرهنگی سازمان

دولت مجوز احیاء و بازسازی 269 بنای تاریخی را صادر کرده است

13 سپتامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/v63ip

سرپرست صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی فرهنگی سازمان گفت: ایران دارای آثار تاریخی بی شماری است که تاکنون 32 هزار اثر تاریخی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی مرکزی؛ محمدرضا پوینده سرپرست صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی فرهنگی سازمان در شورای اداری شهرستان خمین اظهار داشت: با توجه به برآورد میراث فرهنگی کشور بیش از یک میلیون اثر تاریخی در ایران شناسایی شده است. از میزان آثار تاریخی شناسایی شده در ایران توانسته ایم 32 هزار بنا در فهرست آثار ملی و 19 اثر نیز در فهرست یونسکو ثبت کنیم که باید با ثبت و شناسایی دیگر آثار تاریخی در راه معرفی و حفظ آن ها گام برداریم.

سرپرست صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی فرهنگی کشور تصریح کرد: ایران مهد تمدن ها بوده و از این لحاظ با داشتن آثار تاریخی و فرهنگی و معنوی بسیار یکی از غنی ترین کشورهای جهان بوده که یک ظرفیت ویژه و بی نظیر است.

پوینده با اشاره به ذخایر فرهنگی و معنوی کشور گفت: همه استان های کشور دارای نمونه ها و ذخایر ارزشمندی از تمدن کهن و آثار باستانی بی نظیری هستند که باید با استفاده از ظرفیت درست و تمام عیار آن ها گردشگری داخلی و بین المللی را تا سطح بالایی رونق داد. امروزه به گردشگری به عنوان یک صنعت نگاه می شود چرا که رونق آن ارزآوری بالایی دارد، برخی آثار تاریخی از دوران باستان، سنگ نگاره های تیمره خمین بوده که متعلق به 40 هزار سال قبل بوده و نمونه های کمی از سنگ نگاره ها در ایران دیده می شود.

سرپرست صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: صندوق احیای بناهای تاریخی وظیفه شناسایی و احیاء و بهره برداری مکان های تاریخی را دارد که کار پسندیده ای بود، احیای بناهای تاریخی چه به صورت خصوصی چه به صورت مشاعی دارای اصول متفاوتی است که با توجه به ظرفیت بالای بخش خصوصی سعی شده از این بخش بیشتر استفاده شود و این بخش نیز استقبال خوبی از این طرح کرده است.

پوینده در پایان اضافه کرد: دولت مجوز احیاء و بازسازی 269 بنای تاریخی را صادر کرده و با همتی که برای حفظ و نگه داری بناهای تاریخی وجود دارد 500 بنای دیگر نیز شناسایی شده که با دریافت مجوزهای مربوطه، عملیات احیای آن ها شروع می‎شود.

1